Anahtar kelimeler nasıl seçilmeli

Anahtar kelimeler nasıl seçilmeli

Anahtar kelimeler nasıl seçilmeli: Anahtar kelime seçerken dikkate almanız gereken konulara değineceğiz. Böylece SEO hedeflerinize ulaşabilecek ve işletmenize yarar sağlayabileceksiniz.

Anahtar kelime seçimi, başarılı bir arama motoru optimizasyonunun temelidir. Peki neden anahtar kelime araştırmanız gerekiyor? İşte size bir örnek:

Bir kişinin taze meyve aradığını varsayalım. Nasıl bir arama yapabilir? Sadece meyve veya çilek, böğürtlen, yaban mersini, ahududu kelimelerini arayabilir.

Taze meyve satıyorsanız, kullanıcıların arama yaparken en sık kullandıkları terimleri bilmeniz gerekir. İdeal olarak, web sitenizin içeriğini tam olarak kullanıcıların aradığı şeyle eşleştirirsiniz. Aksi takdirde bir tutarsızlık olabilir: sitenizi ziyaret eden kişilerin aradığından farklı bir şeyden bahsediyor olabilirsiniz.
SEO planınız için anahtar kelime seçerken dikkate almanız gereken üç nokta var.

Birincisi sıklık, yani bir kelimenin aranma sayısı. Elbette, kullanıcıların ürünlerinizle alakalı olarak en sık aradıkları terimleri eklemek istersiniz. Fakat çok aranan terimler kullanarak işletmenizi farklı kılmanın zor olabileceğini unutmayın.

Bu da bizi dikkate almamız gereken ikinci noktaya getiriyor: Rekabet. Büyük ve köklü bir web siteniz varsa, meyve ve sebze gibi yüksek hacimli ve rekabet gücü fazla olan anahtar kelimelerin arama motoru sonuçlarında görünebilir.

Ancak yeni kurulan siteler de büyük fırsatlara sahip: yeni başlıyorsanız, rekabet gücü daha düşük olan anahtar kelimeler bulmaya çalışın.

Az sayıda anahtar kelime yüksek arama hacmine sahiptir. Ancak arama hacmi düşük olan çok sayıda anahtar kelime vardır.

Buna SEO ‘da “anahtar kelime genişlemesi” diyoruz.

“Çilek” anahtar kelimesi için rekabet yüksektir. Ancak “İstanbul eve teslim organik çilek” terimi gibi bir anahtar kelime genişlemesi, SEO ‘nuz için hemen sonuç sağlar.
Küçük bir işletmeyseniz, SEO fırsatları genellikle anahtar kelime genişlemesinde saklıdır. Genellikle, bir web sitesinin popüler ve genel olan anahtar kelime arama sonuçlarında yer alması için çok fazla zaman ve çaba gerekir. Fakat küçük web siteleri daha az çaba harcayarak anahtar kelime genişlemesiyle iyi bir sıralama elde edebilir.
Sonuncu ve en önemli nokta ise alaka düzeyi. Seçtiğiniz anahtar kelimeler, sunduğunuz ürün ve hizmetlerle yakından eşleşmelidir. Çilek arayan bir kullanıcı web sitenize gelip sadece ahududu sattığınızı görürse sitenizden hemen çıkar.

Seçtiğiniz anahtar kelimelerin, arama yapan kullanıcıların amaçlarına uygun olduğundan emin olun.

Nasıl mı? Arama sonucunda gösterilen ve tıklama alan sayfaları görmek için Google Search Console’u kullanabilirsiniz.

Tüm SEO çalışmalarınızda altın kuralı unutmayın: Sitenizin içeriği ziyaretçilere yönelik olmalıdır, arama motorlarına değil.

Sayfalarınıza ekstra anahtar kelimeler veya anahtar kelime varyasyonları eklemeyin. Anahtar kelimeleri gereksiz yere tekrar etmeye “anahtar kelime doldurma” denir ve arama motorlarının kurallarına aykırıdır.
Kısacası, anahtar kelime seçerken dikkate almanız gerekenler: sıklık, rekabet ve alaka düzeyidir. Bunları aklınızda tutmak, başarılı bir SEO için doğru yolda olmanızı sağlar.

Arama Motoru Optimizasyonu kulağa çok karışık gelebilir, ancak arama motorlarının işleyiş şeklini anlayınca SEO konusunda uzmanlaşmaya başlarsınız. Uyarlanabilir bir SEO planı oluşturma, en etkili anahtar kelimeleri belirleme ve önemli verileri ölçmenize yardımcı olabilecek araçlar hakkında bilgi edinin.

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP