Analiz edin ve ortama uyum sağlayın

Analiz edin ve uyum sağlayın

Analiz edin ve uyum sağlayın: Merhaba! Dijital ortamdan ne elde etmek istediğinizi ve İnternet’teki varlığınızı nasıl oluşturacağınızı belirleyip, tüketicileri kendinize çekmek için dijital pazarlamayı kullanmaya başlamanın ne kadar önemli olduğunu artık biliyorsunuz.

Ancak, uzun soluklu bir dijital plan hazırlamak da aynı derecede önemli. Bunu başarmak için izleyebileceğiniz yollardan birkaçı gerçekçi beklentiler oluşturmak, sonuçlarınızı izlemek, teknolojik gelişmelere ve sektörünüzdeki değişikliklere ayak uydurmaktır. Şimdi bunlara değinelim.

Unutmamanız gereken ilk nokta şu: Çok kısa sürede çok fazla şey elde etmeyi beklemeyin. Dijital varlığınızı oluşturmak ve İnternet’te fark edilmek biraz zaman alabilir.

Örneğin, ilk defa web sitesi açan bir kuaförseniz, İnternet üzerindeki şampuan satışlarınız büyük olasılıkla hemen tavan yapmayacaktır.

Arama motorlarının sizi bulması ve sizin de dijital pazarlama planınızı uygulayıp geliştirmeniz zaman alır. Bu nedenle, ulaşma olasılığınızın düşük olduğu, gerçekçi olmayan hedeflerden kaçınmaya çalışın.

Online ortama yönelik tüm planların en can alıcı yönlerinden biri, yaptıklarınızı ölçmek ve bunların işe yaradığından emin olmaktır. Buna ‘analiz‘ denir. İngilizce adıyla “Analytics”. Analiz , size kullanıcıların web sitenizi ne şekilde bulduğunu ve sitenize ulaştıklarında neler yaptığını gösterebilir.

Analiz konusunu genel hatlarıyla açıklamak gerekirse, online ziyaretçilerinizin nereden geldiği bilmek, pazarlama kampanyalarınızdan hangilerinin işe yarayıp, hangilerinin yaramadığını saptamanıza yardımcı olabilir.

Kullanıcıların web sitenize geldikten sonra neler yaptığını bilmek, dijital platforma yaptığınız yatırımın karşılığını alıp almadığınızı görmenizi sağlayabilir.

Örneğin kuaför salonunuz için, kullanıcıların yalnızca ana sayfanızı bulmasını değil, titizlikle hazırladığınız nasıl yapılır videolarınızı izlemelerini, randevu almalarını, salonunuzun yol tarifini öğrenmelerini veya ürün satın almalarını istiyor olabilirsiniz.

Ziyaret çilerinizin sitenizde neler yaptığını izlemek, size nelerin fayda sağlayıp nelerin sağlamadığını anlamanıza yardımcı olabilir. Böylece değişiklikler yapabilir ve hizmetlerinizi sürekli olarak geliştirebilirsiniz.

Son bir noktaya değinelim. Online dünyanın sürekli değişim içinde olduğunu kesinlikle unutmayın.

Hemen her gün yeni araçlar, teknolojiler, taktikler ortaya çıkıyor. Dolayısıyla iyi bir plan, çok sık değişmeyen temel kavramlarla, en son ve en verimli yeniliklere ayak uydurabilecek, geleceğe yönelik bir düşünce tarzını bir araya getirmelidir.

Aynı şekilde, sektörünüzde bir takım değişimler yaşandığında, online dünyanızı da bu doğrultuda güncellemeyi ihmal etmeyin.

Saç tasarımlarınız en çok rağbet gören en yeni modelleri içeriyor mu? Saç boyatmak çok popüler hale gelirse, neler yapabileceğinizi müşterilere göstermek için reklamlarınızı hızla güncelleyebilirsiniz.

İnternet’te başarı yakalamaya hazır olmak için, hamlelerinizi yapmadan önce iyi düşünmelisiniz. Etraflıca düşünmekten hiç vazgeçmeyin! İyi bir plan üç şeyi hesaba katarak hazırlanır:

İlk olarak, online hedeflerinizin bilincinde olun ve kendinize gerçekçi beklentiler koyun.

Ardından, neler yaptığınızı ve bunların ne ölçüde yararlı olduğunu izleyip ölçmek için analizleri kullanın.

Ve son olarak, kendinizi her zaman güncelleyin, teknolojide ve çalıştığınız sektörde ortaya çıkan değişimlere ayak uydurun.

Planınız tüm bunların üstesinden gelecek nitelikteyse ve esnek bir yaklaşım benimserseniz sizi kimse tutamaz

İşletmenizi dijital platformda tanıtmanın birçok yolu var. Ancak işe koyulmadan önce hedeflerinize ulaşmanız için bir plan oluşturmanız ve bu planı oluşturmak için de sormanız gereken bazı sorular var: Ör. Bu dijital kanallar nasıl işliyor? İhtiyaçlarınıza en uygun seçenekler hangileri?

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP