Arama ağı reklamları ile görüntülü reklamların farkı

Yeniden hedefleme nasıl işler

Arama ağı reklamları ile görüntülü reklamların farkı:

Merhaba! Dijital reklamcılığın en popüler iki yöntemine giriş yapmaya hazır mısınız?

Bunlar Arama Motoru Pazarlaması ve Görüntülü Reklamcılıktır ve ikisi de işletmenize çok faydalı olabilmekle birlikte, birbirlerinden oldukça farklıdırlar. Şimdi de her iki tür reklamın da nasıl işlediğine, nerelerde göründüklerine ve neye benzediklerine bakalım ki onları en iyi nasıl kullanacağımızı bilelim.

Pekala. En son yayınlanan James Bond filmini izlediğinizi ve biraz film eleştirisi dinleme havasında olduğunuzu varsayalım. Bir arama motoru açıp “film yorum podcast’leri” yazıyorsunuz.

Bu, sizinle ilgili ne söylüyor? Şimdi ne istediğinizi bildiğinizi ve aktif olarak bunu aradığınızı görebiliyoruz.

Arama Motoru Pazarlamasında reklamverenler potansiyel müşterilere aktif olarak bir şey aradıkları anda ulaşmak için bu analizi kullanırlar.

İnsanlar arama motoruna İnternet’te istedikleri şeyi yazıyor. Ve reklam verenler, kullanıcıların aradığı kelime ve tümcelere karşılık gelen reklamlarının görünmesi için teklif verirler.

Örneğin, arama motorlarında aktif olarak film yorumu podcast’leri arayan bir kişi neredeyse kesinlikle potansiyel müşteridir ve o an o kişiye podcast’inizden bahsetmek için en uygun andır.

Görüntülü reklamcılık ise daha farklı işliyor. Hedeflediği kişi, sizinki gibi bir işletmeyi arıyor olmayabilir aramıyor olabilir veya sunduğunuz ürün ve hizmetlerle ilgilenmiyor olabilir.

Çevrimdışı yani offline dünyadaki karşılığı ilan tahtaları, billboardlar veya dergi ilanları olabilir. Muhtemelen insanlar sizin ürün veya hizmetlerinizi aktif olarak aramamıştır. Ama ilan tahtalarınızın nereye konacağını veya sizin için reklam verebileceğiniz doğru yayınları seçebilirsiniz ve bu da reklamlarınızı işletmenizle ilgilenebilecek kişilere göstermenize yardımcı olabilir.

Görüntülü reklamcılığın online dünyasında bu, potansiyel müşterilerinizin zaman geçirme ihtimali olan web sitelerini bulmak ya da ziyaret ettikleri siteler veya online davranışları aracılığıyla belirli ilgi alanları olduğunu belli eden kişileri hedeflemek anlamına gelir.

Podcast örneğimizde ideal müşteriniz muhtemelen filmler hakkında bloglar okuyor ya da yerel sinema listelerine bakıyordur. Bu nedenle bu yerler, onlara “ilan tahta”nızı online olarak gösterebileceğiniz yerler olabilir.

Arama motoru pazarlaması ve görüntülü reklamcılık arasındaki bir fark da şudur:

Bir kimsenin film yorum podcast’leri aradığını ve sizin reklamınızın göründüğünü ama üzerine tıklamadığını varsayalım. Kullanıcı belki de diğer sonuçlardan birini tıklamıştır.

Arama motoru pazarlamasında, reklamınız sadece insanlar arama yaparken görünür. Arama motorundan çıkıp İnternet’te gezinmeye başladıklarında, onlara arama motoru pazarlamasıyla ulaşamazsınız.

Fakat görüntülü reklamcılıkta reklamlarınız, reklam alanı sunan herhangi bir web sitesinde gözükebilir ve arama motorları dışındaki milyonlarca diğer web sitesinde de var olabildiğiniz anlamına gelir.

Arama motoru pazarlaması ve görüntülü reklamcılık arasında son bir fark daha var: reklamların kendisi. Arama motorlarındaki reklamlar genellikle sadece metinden oluşur. Genellikle bir başlık, açıklayıcı bir metin, üzerine tıklayabileceğiniz bir bağlantı ve arama motorunun ne tür seçenekler sunduğuna bağlı olarak belki bir adres ya da telefon numarası gibi birkaç şey daha olur.

Öte yandan görüntülü reklamcılık ise reklamverenlere çok daha fazla yaratıcı seçenek sunar: farklı ebat ve biçimler, görseller, video ve daha fazlası. Bu da, potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek için çok daha fazla fırsat demektir.

Artık görüntülü reklamcılıkla arama motoru pazarlaması arasındaki farkları biliyorsunuz ama umarız ki, bunların birlikte nasıl çalıştığına dair bir fikriniz de oluşmuştur. Birinin dikkatini göz kamaştırıcı bir görsel ilanla çekmek, radarlarına girmek için harika bir yoldur. Daha sonra harekete geçmeyi veya bir satın alım yapmayı düşündükleri zaman bir arama motoruna gitmeleri olasıdır. Reklamlarınız o zaman bu aramada görünürse, kullanıcılar sizi tanıyıp işletmenizi tıklayabilir!

Özetlemek gerekirse arama pazarlaması ve görüntülü reklamcılığın her ikisi de yeni müşteri çekebilir ama farklı şekillerde.

Nasıl işlediklerini, reklamların nerede gösterilebileceğini ve hangi reklam biçimi seçeneklerinin olduğunu bilmek, doğru mesajı, İnternet’te nerede olursa olsun doğru kişilere göstermeniz konusunda size yardımcı olabilir.

DİĞER WEB SİTELERİNDE REKLAM YAYINLAYIN - Reklam stratejinizde hem görüntülü hem de arama motoru reklamcılığına yer vererek online görünürlüğünüzü en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Görüntülü reklamların ve Arama Ağı reklamlarının faydaları, bu iki reklam biçimi arasındaki farklar, doğru kitleyi bulma ve hedefleme hakkında bilgi edinerek reklam kampanyalarınızı hatasız olarak yapılandırın…

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP