Arama motoru optimizasyonuna (SEO) giriş

Arama motoru optimizasyonuna (SEO) giriş

Arama motoru optimizasyonuna (SEO) giriş:

SEO olarak da bilinen arama motoru optimizasyonuna giriş bölümümüze hoş geldiniz. Bu yazımızda SEO ‘nun ne olduğunu, arama motorlarının web sitenizi nasıl anladığını ve en çok nelere önem verdiğini açıklayacağız. Çünkü arama motorları içeriğinizi anladığında siteniz çok daha fazla potansiyel müşteriye gösterilir.

Her gün, milyonlarca insan, uçak biletinden hayvanat bahçesi çalışma saatlerine kadar her türlü konuda İnternet’te arama yapıyor. Bu da, işletmelerin potansiyel müşterilerin önüne çıkmak için milyonlarca fırsata sahip olduğu anlamına geliyor.

Diyelim ki küçük bir çiftliğiniz var ve ürettiklerinizi İnternet’te satarak büyümek istiyorsunuz. SEO , arama motorlarının, sunduğunuz ürünleri daha iyi anlamasına yardımcı olur. Bu, bir kimse, örneğin olgun domatesler gibi işletmenizle ilgili kelimeler kullanarak arama yaptığında sizin sonuçlarda görünme olasılığınızın daha fazla olması anlamına gelir.

Bir arama motorunda sonuçlar görüntülediğinde bunlardan bazıları ücretli reklamlardır. Geri kalanlar arama motorlarının arama kutusuna girilen kelimeyle en alakalı olduğuna inandığı para ödenmemiş olan sonuçlardır. Bunlara “organik sonuçlar” denir.

Arama motorlarının sonuç listesi çıkarmalarına yardımcı olan formülleri ya da algoritmaları vardır. Arama motorları İnternet’i yeni içerikler için sürekli tarar, bunlardan bir anlam çıkarmaya çalışırlar.

Web sitenizin bu sonuçlarda nerede göründüğü, sitenizde kullandığınız (örneğin taze çiftlik ürünleri) gibi kelimelerin yanı sıra web sitenize kaç sayfanın bağlantı verdiği gibi diğer unsurlardan etkilenir.

Bunlar size karmaşık mı geldi? Şuna ne dersiniz: arama motorunu bir çöpçatana benzetebiliriz.
Hedef nedir? Arayan kişi için İnternet’te aradığı şey tam olarak neyse onu bulmak.

Peki bu nasıl mümkün olur?

Olabilecek en iyi sonuçları sunmak için arama motorları, web siteleriyle ilgili olabildiğince çok bilgi arar.

Sitelerin popülerliğine ya da diğer kişilerin onlar hakkında ne dediğine bakarlar.
Web sayfalarındaki kelimeleri veya bir sayfanın kodundaki anahtar kelimeleri konuyu anlamak için değerlendirebilirler.

Bu bileşenlerin her biri arama motorlarının en iyi eşleşmeyi bulmasına yardımcı olur.
Arama motorları, ayrıca artık arayanın coğrafi konumunu da değerlendirebiliyor. Türkiye’den yapılan bir arama yerelleştirilmiş bir dizi arama sonucu sunar.

Aynı arama İngiltere’den yapılırsa farklı sonuçlar verebilir.
Ayrıca mobil kullanımın artmasıyla arama motorları, artık insanların arama yaptıklarında kullandığı cihazları da değerlendirmeye alıyor.

Ama tıpkı yıllardır bu işi yapan bir çöpçatan gibi gitgide bu işte iyileşiyor, arama formülleri gittikçe gelişiyor ve zamanla daha fazla bilgiler ekleniyor.

Sitenizi arama motorlarının gözünde cazip kılmak için ne yapabileceğinizi merak mı ediyorsunuz? Buna diğer yazılarda daha fazla değineceğiz ama iyi bir başlangıç noktası verelim.

Arama motorlarının en çok önem verdiği şey benzersiz, ilgi uyandıran, alakalı içeriktir, çünkü onların işi en faydalı şeyleri bulup göstermektir.

İşte asıl mesele bu. Arama, kullanımı kolay bir şey ve her gün birçok insan bunu kullanıyor. Fakat işin mutfağında olanlar sürekli değişiyor.

Web sitenizi İnternet’te etkili şekilde tanıtmak için arama motorlarının en çok önem verdiği şeyleri takip etmeli ve web sitenizin bunu onlara verdiğinden emin olmalısınız.

Arama Motoru Optimizasyonu kulağa çok karışık gelebilir, ancak arama motorlarının işleyiş şeklini anlayınca SEO konusunda uzmanlaşmaya başlarsınız. Uyarlanabilir bir SEO planı oluşturma, en etkili anahtar kelimeleri belirleme ve önemli verileri ölçmenize yardımcı olabilecek araçlar hakkında bilgi edinin.

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP