Bir SEO planına sahip olmanın önemi

Bir SEO planına sahip olmanın önemi

Bir SEO planına sahip olmanın önemi: Arama motoru optimizasyonunu ( SEO ) iyice kavradıktan sonra, web sitenizi optimize etmeye hazırsınızdır. Bir SEO planı oluşturmak için bu adım adım süreci tamamlayın ve planı ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde geliştirip, önceliklerinize göre nasıl ayarlayacağınızı öğrenin.

Diyelim ki müşterilere tarladan taze meyve-sebze sipariş etme imkanı sunan bir işiniz var ve İnternet’te yeni müşterilere ulaşmak istiyorsunuz.
İlk adımınız anahtar kelime araştırması olmalı. Bu, potansiyel müşterilerinizin ne aradığını bulmak demektir.

Organik ürünler mi arıyorlar? Haftalık taze sebze teslimatları mı arıyorlar?

Bu arada anahtar kelime araştırması hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız odaklanılacak anahtar kelime seçimi konulu dersimize göz atabilirsiniz.

Ardından, ilgili konuları düşünün. Vejetaryen beslenme popüler mi? Yeşil Mercimek çorbası tarifi talepleriyle mi karşılaşıyorsunuz?

Bu, anahtar kelimelerinizi daha belirgin kılmaya ve müşterilerinizin aradığı şey ile daha iyi bir eşleşme olmasına yardımcı olacaktır. Bunu SEO planınızın bir parçası olarak yılda en az bir kere yapmalısınız.
İyi anahtar kelimeler belirledikten sonra, o kelimeler için arama sonuçlarındaki performansınıza bakın.

Bu kelime ve tümcelerden kaç tanesi web sitenizi bir arama motorunda gösteriyor? Sitenize pek fazla trafik getirmeyen belirli kelimeler var mı?

Bu bilgi sizin için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamanıza yardımcı olur. “Taze tarla sebzeleri” gibi popüler bir tümce sitenize müşteri getirmiyorsa SEO planınızdaki eksik parçalar üzerinde çalışabilirsiniz.
SEO performansınızdaki boşlukları keşfettikten sonra bir sonraki adımınız bunları nasıl düzelteceğinizi düşünmektir. Belki de sitenizdeki hiçbir şey düzenli mevsimlik sipariş alabildiğinizden söz etmiyordur.

Kimse sitenize bağlantı vermiyor mu? Gelecekteki blog gönderilerinde sizden bahsetmeleri umuduyla yemek bloggerlarını çiftliğinize göz atmaya davet edebilirsiniz. SEO performansınızı iyileştirebileceğini düşündüğünüz her şeyin bir listesini yapın.
Şimdi gayet iyi bir yapılacaklar listeniz var. Endişelenmeyin. Artık öncelik belirleme zamanı.

En çok etki yaratacak maddelerden başlamak doğaldır ama gerçekçi olun. Sitenize sürdürülebilir tarımla ilgili uzun bir bölüm eklemek istiyorsanız bir programcıya ihtiyacınız olabilir. Bu da epey maliyetli olabilir. Kısa vadede, bloğunuzda konuyla ilgili kısa bir makale yayınlayabilirsiniz.

Sonraki adım mı? Her görev için kendinize bir tarih koyun ki böylece SEO planınız üzerinde yıl boyunca muntazam çalışabilin.
Bu planı hayata geçirdikten sonra da onu unutmayın.

SEO planınız zaman içinde değişecektir. Peki ne zaman güncelleme gerektireceğini nereden bileceksiniz? Yeni bir ürün sunduğunuzda ya da web sitenizi yeniden tasarladığınızda, işletmenizde başka değişiklikler yaptığınız zaman SEO planınızı gözden geçirebilirsiniz.

Ayrıca arama motorlarının yeni özellikler yayınlayıp algoritmalarını iyileştirdiklerini de unutmayın. Örneğin, çok sayıda kişi artık cep telefonunda arama yaptığı için birçok işletme sahibi ayarlamalar yaptı.

Son olarak da işler yolunda gitmiyorsa planınızda düzenleme yapın. Pek fazla organik trafik almayan bir web sayfası mı var? Yenilenmesi gerekebilir.

Ziyaret çileri sitenize çekiyor ama satış yapamıyor musunuz? Muhtemelen daha güçlü harekete geçirici mesajlara ihtiyacınız var.

Sonuçlarınızı düzenli olarak gözden geçirin ve odağınızı yardım gerektiren alanlara yöneltin.
İşte bir SEO planı böyle oluşturulur.

Haydi özetleyelim. Müşterilerinizin ne aradığını anlamak için anahtar kelime araştırmasıyla işe başlayın ve ardından bu bilgiyi başarı ve başarısızlıklarınızı değerlendirmek için kullanın.

Zayıf noktalarınızı iyileştirmek ve bunlara öncelik vermek için beyin fırtınası yapın.

SEO planınızı sizin ve arama motorlarının dünyasındaki değişikliklere göre yeniden yapmaktan asla korkmayın.

SEO sürecini anlatan yazımıza mutlaka göz atın. Orada planınızı harekete geçirmeye yardımcı olacak daha fazla bilgi var.

Arama Motoru Optimizasyonu kulağa çok karışık gelebilir, ancak arama motorlarının işleyiş şeklini anlayınca SEO konusunda uzmanlaşmaya başlarsınız. Uyarlanabilir bir SEO planı oluşturma, en etkili anahtar kelimeleri belirleme ve önemli verileri ölçmenize yardımcı olabilecek araçlar hakkında bilgi edinin.

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP