Çevrimiçi kitleler için içerik yazma

İçerik pazarlamadaki başarınızı ölçme

Çevrimiçi kitleler için içerik yazma

Söz konusu içerik oluşturmak olduğunda çevrimiçi ve çevrimdışı kitlelere yönelik yazı yazma arasında temel bazı farklar vardır. Bu yazıda içerik yazımına ilişkin en iyi uygulamalardan bazılarını ele alacak ve kitleniz için ilgi çekici konular seçmenize yardımcı olacak araçları keşfedeceğiz.

Çevrimiçi ve çevrimdışı içerikler birbirinden oldukça farklı şekillerde okunabilir.. Buradaki stil, uzunluk ve yapı gibi faktörlerin hepsi farklı kanallar için yazı yazma açısından büyük etkiye sahiptir. Çevrimiçi kitlenizin ilgisini çekmek için yazı yazma yaklaşımınızı uyarlamanız gerekir. Örneğin; gazetedeki uzun bir makaleyi okumak keyifliyken internette sayfalarca uzunluktaki makaleleri okumak sinir bozucu olabilir. Bunun nedeni, çevrimiçi içerik okurken çok fazla bilgiye maruz kalmamız ve karşılığında dikkatimizi tek bir konu üzerinde odaklayabildiğimiz sürenin kısalmasıdır.

Bunları göz önünde bulundurarak, başarılı içerik yazımı için en iyi uygulamalardan birkaçı şunlardır:

Okura neyi bekleyebileceğini net biçimde açıklayan bir girişle başlayın. İlgi çekici bir giriş veya açılış cümlesi, kullanıcıların dikkatini toplamak için önemlidir. Bu “İnsanların %60’ı köpek sahibi olmanın mutluluk verdiğini söylüyor” gibi bir cümle veya “Köpek modasındaki en son gelişmelerden haberdar mısınız?” gibi bir soru olabilir.

Yazı yazarken her zaman hedef kitlenizi aklınızda bulundurun ve onlara sunabileceklerinize odaklanın. İçeriğinizi onların gözünden okumaya çalışın ve satış konusunda aşırıya kaçmayın. Çok fazla satış mesajı vermek değil, kitlenizin ilgisini çekmeyi hedefleyin.

Başka bir değerli ipucu da “harekete geçirici mesaj” kullanmaktır.

Harekete geçirici mesajlar bir web sitesi ziyaretçisini belirli bir işlemi yapmaya teşvik etmek için tasarlanmış kısa ifadelerdir. Bunlar mümkün olduğunca yaratıcı ve ikna edici olmalıdır. Örneğin, “Hemen başlayın” veya “Bugün kaydolun” olabilir. Harekete geçirici mesajınızı stratejinize göre düzenleyin ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olduğundan emin olun.

Düzenli olarak içerik oluşturmak için ilham bulmanız zor olabilir. Bu nedenle, ilgi çekici konular bulmanın birkaç yolunu sizinle paylaşacağız. Rakiplerinizin hangi konuları ele aldıklarını araştırmayı deneyin. Araştırma yaparken potansiyel konuların bir listesini tutun ve yeni içerikler için beyin fırtınası yapma zamanı geldiğinde bu listeye başvurun.

Ayrıca Answer the Public gibi araçlar, belirli bir konu veya önemli bir terimi içeren ve en çok yapılan arama sorgularını bulmanıza olanak tanır. Bu, gerçek kullanıcı taleplerine yanıt veren konularda içerik oluşturmak için mükemmeldir.

Bir konunun ne kadar popüler olduğuna dair fikir edinmenize yardımcı olan diğer araçlar; kullanıcıların web sitenizi bulmak için kullandıkları terimleri görmenize yardımcı olan Search Console ve belirli bir terimi kaç kullanıcının aradığını gösteren Anahtar Kelime Planlayıcı’dır.

Son olarak, okurların içeriğinizi okurken markanızı veya işletmenizin tarzını bununla hemen ilişkilendirebilmesi için yazı stilinizin tutarlı olduğundan emin olun. Net ve anlaşılır bir tarz, kitlenizle ilişki kurmanıza ve rakiplerinizden ayrılmanıza yardımcı olur. Dürüstlük ve coşku gibi, okurlarınızın markanızla ilişkilendirmelerini istediğiniz özellikleri yazın ve her zaman bu nitelikleri aklınızda bulundurarak içerik hazırlayın.

Özetleyecek olursak, yazı stillerinin çevrimiçi ve çevrimdışı platformlar arasında nasıl farklılık gösterdiğini düşünün, çevrimiçi bir kitleye yönelik yazı yazmaya ilişkin en iyi ipuçlarımızı inceleyin ve yeni içerik fikirleri için ilham almak amacıyla çevrimiçi kaynaklardan nasıl faydalanacağınızı düşünün.

İçerik pazarlama, güven oluşturmak ve site trafiğini artırmak için mükemmel bir yoldur. Bu konuda, kitleler için nasıl içerik yazacağınızı, içeriğinize göre doğru biçimi nasıl seçeceğinizi ve içerik pazarlama çalışmalarınızın başarısını nasıl izleyeceğinizi öğrenin.

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP