Çevrimiçi müşterilerinizi tanıyın

İçerik pazarlamadaki başarınızı ölçme

Çevrimiçi müşterilerinizi tanıyın

Herkes farklıdır. Bu nedenle, söz konusu çevrimiçi içerik oluşturmak olduğunda kitlenizin kimlerden oluştuğu ve ne öğrenmek istedikleri üzerine düşünmek faydalıdır. Kitle segmentasyonu bu noktada yardımcı olabilir. Bu yazıda kitle segmentasyonunun ne olduğunu ve içerik pazarlama kampanyalarınızı iyileştirmek için nasıl kullanılabileceğini açıklayacağız.

Segmentasyon, kitlenizdeki kişileri kim olduklarına ve neleri beğendiklerine göre bölmeyi içerir. Çok çeşitli kullanıcıları hedefleyerek zaman ve para harcamaktansa segmentasyon, ürün veya hizmetinizle en çok ilgilenen grupları tespit etmeye yardımcı olur. Potansiyel müşterilerle bağlantı kurmanın daha uygun maliyetli ve ikna edici bir yoludur.

Kitlenizi araştırarak ve gruplara bölerek onları heyecanlandıran, eğlendiren ve ilgilerini çeken içerikler oluşturabilirsiniz.

Örneğin; kendi içerik pazarlama stratejisini oluşturan yeni bir köpek gezdirme işletmesini düşünün. İlk adım, potansiyel kitleleri segmentlere bölmek ve bu hizmetten kimin faydalanacağını belirlemektir: Bunlar köpeklerini gezdirmek için yeterince vakti olmayan, meşgul köpek sahipleri veya hayvanlarının diğer köpeklerle sosyalleşmesini isteyen kişiler olabilir. Sonraki adım, bu grubu göz önünde bulundurarak içerik oluşturmaktır. Meşgul köpek sahipleri segmenti için bu, köpeklerin sıkılmasını önleyecek şeylerle ilgili faydalı içerikler veya belirli köpek cinsleri için günlük ne kadar egzersizin ideal olduğuna ilişkin bir rehber olabilir.

Peki içerik oluşturup yayınlarken kitle segmentasyonu neden bu kadar önemlidir?

Bir kitlenin alışkanlıklarını ve tercihlerini anlamak, içerikle doğrudan bu grubu hedeflemenize yardımcı olabilir. Örneğin; Yeni bir köpek diş temizliği aracının lansmanını yapıyorsanız ve web sitesi analizleriniz, istatistiksel olarak diğer demografilere kıyasla genç erkeklerin köpek malzemeleri almayla daha çok ilgilendiğini gösteriyorsa bu, içeriklerinizle bu grubu hedeflemeniz gerektiği anlamına gelir.

Başka bir avantaj da kitlenin davranışlarını tam olarak tespit etmek ve bu bilgileri kullanarak pazarlama yaklaşımınızı düzenlemektir.

Artık genç erkeklerin köpek malzemeleriyle ilgilendiğini öğrendiğinize göre biraz daha araştırma yapıp bu segmentin köpeklerini ne sıklıkla ve günün hangi saatlerinde yürüyüşe çıkardığını öğrenebilirsiniz. Bu grup hangi sosyal kanalları kullanıyor? Boş zamanlarında neler yapıyor?

Örneğin; Pinterest gibi bir sosyal medya platformunun görsel yapısından hoşlanan kullanıcıların forumları okumayı ve katkıda bulunmayı seven kullanıcılardan farklı içerikleri tercih etmeleri olasıdır. Tüm bu bilgiler, bu gruba özel içerikler oluşturma söz konusu olduğunda değerli olabilir. Kullanıcıların neleri aradıklarını öğrenmek için Answer The Public ve Anahtar Kelime Planlayıcı gibi ücretsiz çevrimiçi araçları deneyin. Kitle demografileri ve davranışları hakkında bilgi edinmek için Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarındaki analiz özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Çeşitli araçlarla deneme yapın ve sonuçları karşılaştırarak kitlenizin kimlerden oluştuğuna ve internette nasıl davrandıklarına dair daha iyi bilgi edinin.

Son olarak, kullanıcılara seslenmeyi unutmayın. Çevrimiçi dünyada bu kolayca unutulabilir ancak kullanıcılarla yüz yüze konuşmak, kim olduklarına ve nelere ihtiyaç duyduklarına dair eşsiz bilgiler sunabilir.

Özetleyecek olursak şu soruların üzerine kafa yorabilirsiniz: Kitle segmentasyonu içerik pazarlamada neden bu kadar önemli? İçerik oluşturup dağıtırken markalara nasıl yardımcı olabilir? Kitlenizi daha iyi anlamak için hangi araçları keşfedebilirsiniz?

İçerik pazarlama, güven oluşturmak ve site trafiğini artırmak için mükemmel bir yoldur. Bu konuda, kitleler için nasıl içerik yazacağınızı, içeriğinize göre doğru biçimi nasıl seçeceğinizi ve içerik pazarlama çalışmalarınızın başarısını nasıl izleyeceğinizi öğrenin.

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP