Görüntülü reklamlar sizi hedefinize taşısın

Yeniden hedefleme nasıl işler

Görüntülü reklamlar sizi hedefinize taşısın: Görüntülü reklamcılık ilginizi çektiyse başlamadan önce bu reklamcılığı iyi yapan şeyin ne olduğunu anlamak ve hedeflerinizin ne olduğuna karar vermek önemlidir. Bu sadece doğru beklentiler içinde olmanızı sağlamaz aynı zamanda işletmenize odaklanıp en iyi faydayı sağlamanıza da yardımcı olabilir.

Peki görüntülü reklamcılıktan ne umuyorsunuz?
Sizi tanımıyor olabilecek insanlara adınızı duyurmayı mı? Mevcut müşterilerinize işinizle ilgili yeniliklerden bahsetmeyi mi? Müşterileri tekrar tekrar geri getirmeyi mi? Görüntülü reklamcılığı bunların hepsini yapmak için kullanabilirsiniz fakat sizin için mantıklı olana karar verip reklam kampanyalarınızı bu hedefler üzerine kurmak fayda sağlar.

Çok fazla hedefiniz varsa tek bir reklam veya kampanya bunların hepsini yapamaz. Ama endişelenmeyin. Ulaşmak istediğiniz şeyi önceden açıkça belirlerseniz farklı kişileri doğru sebeplerle hedef alan farklı reklamlar oluşturabilirsiniz.

Görüntülü reklamcılıkla neye ulaşmak istediğinizi tespit etmenin basit bir yolu müşteri yolculuğunun farklı adımlarını bir dönüşüm hunisi gibi düşünmektir. Tepedeki en geniş kısım farkındalıktır.

Film podcast örneğimize dönelim. İnsanları üyelere dönüştürmeden önce sizin orada olduğunuzu bilmeleri gerekir. Görüntülü reklamcılık size bu noktada yardımcı olur. Geniş bir kitleye ulaşmanızın yolunu açar.
Eğer amaç işletmenize dair farkındalık oluşturmak ise, geniş bir kitle hedeflemeli ve çok iyi bir ilk izlenim bırakan reklamlar kullanmalısınız.
Bir insanın dikkatini neyin çekebileceğini düşünmek gerekir – unutmayın reklamlarınız göründüğünde bu insanlar aktif olarak sizi aramıyorlar olacaklar.

Film podcast’iniz İnternet’te en popüler olan mı? En iyi yönetmenlerle özel röportajlar içeriyor mu? Bunlar harika dikkat çekme unsurları olabilir. Bir rich media video reklamıyla, filmseverlere muhteşem içeriğinizden bir parça sunmayı bile düşünebilirsiniz.

Görüntülü reklamcılık kampanyalarınızı oluştururken hedeflerinizi belirlemenin size nasıl rehberlik ettiğini anladınız mı?
Pekala, devam edelim. Dönüşüm hunisinin sonraki aşaması, insanların sizin hakkınızdaki fikirlerini şekillendirmekle ve sattığınız şeyi gelecekte almak istediklerinde sizi hatırlamalarıyla ilgilidir.

Eğer amaçlarınızdan biri buysa rekabet avantajlarınızın altını çizen ve sunduğunuz ürün veya hizmeti iyice vurgulayan mesajlar içeren yeni bir görüntülü reklam kampanyası oluşturabilirsiniz.

Bu noktada daha önce sitenize gelenleri ve belki de sunduğunuz ürün ve hizmetlerle gerçekten çok ilgilenenleri de dahil etmek üzere kitlenizi biraz daraltabilirsiniz.

Satış “hunimizdeki” bir sonraki adım sizin sunduğunuz çözümü halihazırda almayı düşünen kişilere odaklanmaktır. Burada mesajınızı iyice ince ayar yapabilir, ürün veya hizmetlerinizi bu kadar iyi yapan şeyin ne olduğunu tamamen açıklayabilirsiniz.

Film podcast’iniz için kaç üyeniz olduğundan bahsedebilir veya mutlu müşterilerin yorumlarını kullanabilirsiniz. Unutmayın, bu mesajla herkesi hedeflemeyeceksiniz. Bu reklamlar, sizi aradığını bildiğiniz kişilerle sınırlı olacak.

Satış hunisindeki son adım satın alımdır. Nihai hedefiniz insanları ödeme yapan müşterilere dönüştürmektir ve bu dönüşüme odaklanmanız gerek. Örneğin, podcast’inizle ilgilendiğini bildiğiniz ama üye olmamış olan kişilere yönelik özel teklifler içeren reklamlar kullanabilirsiniz.

Dönüşüm hunisinin bu noktasında yeniden hedefleme özellikle çok faydalıdır. İnternet’te sizi aradığını bildiğiniz kişileri hedeflemeniz ve bunların sizden alım yapmayı değerlendirmesini ve sonunda müşteriye dönüşmelerini sağlamanız gerektiğini unutmayın. İyi bir yeniden hedefleme, bunu başarmanın yollarından biridir. Bu yöntem insanlar web sitenizi ziyaret ettikten veya ilgi alanlarını ortaya koyan belirli şeyler yaptıktan sonra onlara reklamlarınızı göstermenizi sağlar.

Diyelim ki bir kullanıcı bir reklam gördükten sonra podcast web sitenizi ziyaret etti, bazı sayfalara baktı ve hatta abonelik sayfasına kadar geldi ama son adımı atmadı.

Yeniden hedefleme kampanyalarıyla bu “kıl payı kaçanları” hedef kitleniz olarak tanımlayabilirsiniz.

Ardından bu belirgin kitlelere, sitenize geri gelmelerine yardımcı olacak reklamlar gösterebilirsiniz. Bu sefer, sitenizi ziyaret edip abonelik formunu doldurabilirler. İşte kendinize yeni bir müşteri edindiniz!

Görüntülü reklamınızdan tam olarak ne almak istediğinizi belirlemek, farklı iş hedeflerine odaklı kampanyalar oluşturmanıza yardımcı olur. Yani amacınız ister daha çok insanın işletmenizi tanıması olsun ister daha çok ziyaretçiyi ödeme yapan müşterilere dönüştürmek istiyor olun, görüntülü reklamcılık buna yardımcı olabilir.

SEM, Türkçesi “arama motoru pazarlaması” olan Search Engine Marketing kelimelerinin ilk harflerinin yanyana getirilmesi ile meydana gelmiş dijital pazarlama metriklerinden bir tanesidir. Teknik olarak “ SEM Nedir?” sorusunun cevabını ifade etmek gerekirse arama motorlarında verilen reklamlar vasıtasıyla üst sıralarda görünmeyi hedefleyen bir dijital pazarlama yöntemidir. Google (Adwords), Yahoo, Yandex, Bing vb arama motorlarında yönergeler doğrultusunda hazırladığınız metin, görüntülü, vb reklamlar sayesinde web sitelerinizin reklamlarını yapabilirsiniz.

SEM, kampanyalar, geçici süreli pazarlama çalışmaları, dönemsel ziyaretçi sayısı ve bu metriklere doğrudan veya dolaylı yoldan bağlantısı olan metrikleri arttırmak ve aynı zamanda satışı tetiklemek için kullanılmaktadır.

Web üzerindeki görünürlüğü arttırmak ve kısa sürelerde hedeflere ulaşabilmek için gerekli çalışmaların yapılması işlemleri olarak anlatılabilir bir pazarlama yöntemidir. Arama motoru pazarlamasında hedef, arama ağı üzerinde hem mobil arama sonuçlarında hem de masaüstü arama sonuçlarında ilk veya üst sıralarda çıkartabilmektir.

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP