Hedefler belirleme ve takip etme

Hedefler belirleme ve takip etme

Hedefler belirleme ve takip etme:

Spesifik hedefler belirleme ve bunları takip etmenin işletmenizin performansını anlayıp artırmanıza nasıl yardımcı olabileceğini ele alalım. Temel Performans Göstergelerini ve hedeflerinize ulaşmanız için en önemli süreçlerin etkililiğini değerlendirmek amacıyla bunları nasıl kullanabileceğimize bakalım.

Biraz daha ayrıntılı inceleyelim:

Temel Performans Göstergeleri (TPG), işletme hedeflerine ulaşmak için en önemli metriklere odaklanmak amacıyla kullanılan ölçümlerdir.

TPG’ler, gelişimin nasıl takip edilip ölçüldüğün anlamakta ekiplere de yardımcı olur. TPG’leri oluşturmanın pek çok yolu vardır, ancak hepsinin ölçülebilir, pratik, ulaşılabilir olması ve bir yön sunması gerekir.

Peki bir TPG gerçek dünyada ne anlama gelir? Mehmet ile tanışın. Kendisi “Fit Gym” adlı fitness salonları zincirinin sahibi. İşletmenin büyümeye devam etmesini sağlamak için yeterince müşterisinin olduğundan emin olması gerekiyor. Mehmet bunu başarmak için ayda salon başına en az 50 yeni üyenin kaydolmasını istiyor. Bu onun hedefi. Bu hedefe ulaşmasına yardımcı olması için Mehmet’in çalışanların hedefe ulaşmaya dönük çabalarını ölçecek TPG’ler belirlemesi gerekiyor.

Mehmet’in üye kayıt oranını artırmaya yardımcı olacak eylemler temelinde satış personeli için belirlediği TPG’ler şöyle: Satış ekibi şunları yapmalıdır:

Günde 20 potansiyel müşteriye ulaşmak.
Çalışma saatleri içinde sosyal medya ve e-posta yoluyla gelen tüm çevrimiçi sorulara 15 dakika içinde yanıt vermek.
Ayda 8 mevcut salon üyeliğini yenilemek veya ek satış yapmak.
Bu TPG’lere bakarak sonuçları analiz etmek, hangi çalışanların beklenen standardı karşıladığını doğru şekilde değerlendirmeyi ve hangilerinin ilave satış eğitimi alması gerektiğini belirlemeyi sağlar.

Kendi işletmenizi veya çalıştığınız işletmeyi düşünürken TPG’nin sizi hedefinize yaklaştıran her şey olabileceğini unutmayın. Satış telefonlarından sosyal medya gönderilerine, e-posta listesine kaydolmaktan müşteri memnuniyetine kadar, ihtiyaçlarınıza en uygun TPG’yi seçtiğinizden emin olun.

Peki TPG’lerinizin ne olması gerektiğini nasıl bilir ve bunları nasıl ölçebilirsiniz?

TPG’ler belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zamana bağlı olmalıdır. TPG’leri bu şekilde oluşturarak net ve ulaşılabilir olduklarından emin olabilirsiniz.

Kendi TPG’lerinizi oluşturmayı deneyin ve aşağıdaki soruları yanıtlayıp yanıtlayamadığınıza bakın:

Bu TPG yeterince belirli mi?
Ölçülebilir mi?
Çalışanlar buna ulaşabilir mi?
İşletmenin daha geniş kapsamlı hedefiyle alakalı mı?
Son olarak, ne zamana kadar buna ulaşılması gerekiyor?

Örnek bir TPG, satış rakamlarını önceki yıla göre %25 artırmak olabilir. Bu hem belirli hem de ölçülebilirdir. Önceki satış rakamlarınızı incelemek, ulaşılabilir olup olmadığını görmenize olanak tanır. Satışları artırmak, bir işletmenin büyümesi için önemlidir. Bu genel bir işletme hedefi olabilir ve yıllar boyunca değişimin karşılaştırılması, hedefe zamanında ulaşılmasını sağlar. Hem TPG sonuçlarını hem de TPG’lerin kendilerini düzenli olarak değerlendirmeyi ve verilere uygun adımlar atmayı unutmayın.
Örneğin; Mehmet’in satış personeli ortalama 15 dakikalık yanıt TPG’sini soruların hacmi nedeniyle karşılayamıyorsa belki de talebi karşılamak için vardiya başına personel sayısını artırmayı düşünmesi gerekir. Böylece sorularını hızlıca yanıtlayarak potansiyel müşterilerinin memnun olmasını ve aynı zamanda personelinin aşırı yorulmamasını sağlar.

Kendi iş ortamınızda hedefleri ve TPG’leri belirlemeye gelince, bunların belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir ve alakalı olduklarından emin olun ve uzun vadeli planınıza ulaşmanıza yardımcı olması için ileriye dönük düşünün.

Biraz zaman ayırarak belirleyebileceğiniz TPG’lere ve hedeflerinize yaklaşmak için bunları nasıl ölçebileceğinize kafa yorun.

Bu bölümde, çevrimiçi işletme stratejinizi oluştururken en iyi performansı göstermeniz için gereken, hedeflerinizi tanımlamak ve gelişiminizi izlemek gibi önemli adımları bulabilirsiniz. Kendinizi rakiplerinizden nasıl farklı kılacağınızı ve müşteri deneyimini nasıl daha iyi hale getirebileceğinizi keşfedin.

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP