İçerik pazarlamadaki başarınızı ölçme

İçerik pazarlamadaki başarınızı ölçme

İçerik pazarlamadaki başarınızı ölçme:

Mümkün olduğunca çok sayıda heyecan verici içerik oluşturmak cezbedici olsa da hedeflerinizi düzenli olarak gözden geçirmeniz önemlidir. Böylece içeriklerinize harcadığınız vakti iyi değerlendirmiş olursunuz. Bu yazıda, içerik pazarlamanızın başarısını ölçmeyi ve kampanyanızı iyileştirmeye yardımcı olacak önemli metrikleri tespit etmeyi sağlayacak araçları ve yazılımları keşfedeceğiz.

Hedefiniz ister satışları artırmak ister işletmenizi tanıtmak olsun, hedeflerinizle gerçek ilerlemenizi karşılaştırmazsanız yaptıklarınızın işe yarayıp yaramadığını öğrenmeniz zor olur. Başlangıç olarak hedef ve amaçlarınızı belirleyin, ölçülebilir ve takip edilebilir olduklarından emin olun.

Örneğin; bu çeyrekte YouTube kanalınızın abonelerini 200 kişi artırmak veya her ay blog’unuzdaki sayfa görüntülemelerinde %10 artış olmasını istiyor olabilirsiniz. İçerik hedeflerinizi belirledikten sonra başarmak istediğiniz şeyi takip etmeniz daha kolay olur.

Şimdi içerik pazarlamanızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek belirli metrikleri inceleyelim. 

Ziyaretçilerinizin konumlarını, yaşlarını ve cinsiyet demografilerini, belirli bir web sayfasında ne kadar zaman geçirdiklerini ve sitenize geldiklerinde ne aradıklarını düşünün. Gerçek bir işletme için bunun nasıl olduğuna bakalım. Dog Diner, kaliteli köpek mamaları üretiyor. Çalışanlar, ürün satışlarını artırma hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olması için eğlenceli blog gönderileri yazıp sosyal medyada paylaşıyorlar.

Takip edebilecekleri metriklerden bazıları şunlardır: – Blog ‘un aldığı sayfa görüntüleme sayısı, – Sitede yapılan işlemlerin sayısı ve – Sosyal medya kanallarından web sitelerine gelen ziyaretçilerin sayısı Metriklerinizi son ayın blog gönderileri veya son çeyrekte yapılan online işlemlerin sayısı gibi önceki sonuçlarla karşılaştırmayı deneyin. Geçmişteki sonuçlarla karşılaştırmak, yeni stratejilerin gerçekten başarılı olup olmadığını net biçimde görmenizi sağlar.

Şimdi de içerik pazarlama stratejinizin başarısını ölçmeye yardımcı olacak çevrimiçi araçlardan bazılarını keşfedelim.

Çoğu sosyal medya platformu, işletme hesaplarını takip eden veya bunlara üye olan kullanıcılarla ilgili ayrıntılı bilgi sunar. Kullanıcıların cinsiyet, yaş ve konumu gibi bilgilerin yanı sıra en çok hangi gönderilerin etkileşim aldığını da öğrenebilirsiniz.

Bu tür veriler hangi içeriklerin hedeflerinize ulaşmada en etkili olduğu ve hangilerinin en iyi yatırım getirisini sağladığına ilişkin net bilgi sunabilir. Dog Diner kendi içerik pazarlama kampanyasını başlattığına ve takip edilecek önemli metrikleri tespit ettiğine göre, şimdi bu bilgileri nasıl kullanacaklarını anlamaları gerekir.

Toplanan metriklerden nasıl bilgi çıkaracağınıza dair bir örneği ele alalım:

Dog Diner ekibi iki blog gönderisi yayınladı. Biri köpek mamalarının içeriğiyle, diğeri köpekleri gezdirmeyle ilgiliydi. Google Analytics hesapları, ilk gönderinin 200 görüntüleme aldığını ve kullanıcıların sayfada ortalama 30 saniye geçirdiklerini gösterdi. Köpek gezdirmeyle ilgili gönderi ise 1.000 görüntüleme aldı ve kullanıcılar sayfada ortalama 1:30 dakika geçirdiler. Dog Diner, bu verilerden köpek gezdirmeyle ilgili gönderilerin kitlenin daha çok ilgisini çektiğini ve gelecekte içerik geliştirirken bu konuya odaklanabileceklerini öğreniyor.

Analizler, okurların geldiği yeri (sosyal medya veya bir arama motoru gibi) ve blog gönderisini okuduktan sonra kaçının bir ürün satın aldığını da gösterebilir. Mevcut verilere bakılıp zamanla içerik pazarlama stratejileri yeniden gözden geçirilerek şirketin hedeflerine ve amaçlarına ulaşmasını sağlanabilir.

Şimdi biraz zaman ayırıp elinizin altındaki analiz araçlarını düşünün ve içerik pazarlama kampanyanızın başarısını ölçmenize yardımcı olabilecek metrikleri değerlendirin.

İçerik pazarlama, güven oluşturmak ve site trafiğini artırmak için mükemmel bir yoldur. Bu konuda, kitleler için nasıl içerik yazacağınızı, içeriğinize göre doğru biçimi nasıl seçeceğinizi ve içerik pazarlama çalışmalarınızın başarısını nasıl izleyeceğinizi öğrenin.

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP