Mobil için arama kampanyaları

İçerik pazarlamadaki başarınızı ölçme

Mobil için arama kampanyaları

Bu yazı da söz konusu reklamların mobil cihazlara nasıl uygulandığını gösterecek ve bu yolda size yardımcı olacak bazı faydalı stratejilere ve ipuçlarına odaklanacağız.

O zaman konuya girelim. Mobil cihazlarda arama ağı reklamları yayınlamak, pek çok hedef konusunda işletmenize yardımcı olabilir. Belki de daha fazla potansiyel müşteri, telefon araması veya satış elde etmek istiyorsunuz? Ancak başlamadan önce web sitenizin mobil cihaz dostu olması çok önemlidir. Peki bu tam olarak ne anlama geliyor?

Öncelikle yükleme hızları çok yüksek olmalıdır. Kimse bir web sitesinin yüklenmesini beklemeyi sevmez. Özellikle mobil cihaz kullanıcıları.

Ardından web sitenizin tüm mobil cihazlarda olması gerektiği gibi görünüp çalıştığından emin olun.

Son olarak sitenizin mobil cihaz kullanıcıları için çok kolay kullanılabilir olması gerekir. Yani görülmesi ve tıklanması kolay, büyük, güzel düğmeler, yazıyı küçültme ve açık navigasyon seçenekleri.

Web siteniz tüm bunlara sahip değilse başlayacağınız yer burasıdır. Çünkü bu sorunları şimdi ele almazsanız kullanıcıları zayıf bir web sitesi deneyimine yönlendirmeye para harcarsınız. Neyse ki web sitenizi daha mobil cihaz dostu yapmanıza yardımcı olacak çok sayıda araç var.

Peki, sitenizin mobil cihaz dostu ve daha fazla trafik almaya hazır olduğunu varsayalım. Tüm arama kampanyalarında olduğu gibi, reklamlarınızın görünmesini istediğiniz anahtar kelimeleri seçmeniz gerekir. Herhangi bir arama kampanyasında kullandığınızla aynı anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Ancak mobil cihaz kullanıcılarının her zaman dizüstü veya masaüstü bilgisayarlarındaki gibi arama yapmadıklarını unutmayın. Daha kısa ve basit terimler yazmaları daha olasıdır.

İstanbul Anadolu yakasında bir tesisatçı olduğunuzu varsayalım. Dizüstü bilgisayar kullanıcıları “Kadıköy’deki tesisatçılar” gibi terimleri arayabilirler. Ancak aynı kullanıcılar mobil cihazlarını kullanırken “sızdıran musluk” veya “tıkalı lavabo” gibi terimleri arayabilirler.

Peki mobil cihazlarda yaygın olarak kullanılan arama terimlerini nasıl öğrenebilirsiniz? Bu konuda size yardımcı olacak harika araçlar vardır. Google Anahtar Kelime Planlayıcı veya Yandex Anahtar Kelime İstatistikleri gibi. Bunlar ilgilendiğiniz bir arama terimini araştırmanıza yardımcı olur ve bu aramaların yüzde kaçının mobil cihazlardan geldiğini söyler. Burada araştırma yapmaya biraz zaman ayırarak mobil cihazlar için kullanılacak en iyi anahtar kelimeleri bulursunuz. İşletmenizle alakalı olan ve mobil kullanıcılar tarafından sıklıkla aranan anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.

Sonrasında gerçek reklamlarınız üzerine düşünelim. Mobil cihazlarda arama yapan kullanıcılar genellikle belirli bir işi tamamlamaya fazlaca odaklanırlar. Mobil cihazında tesisat hizmetleri arayan bir kullanıcı muhtemelen öylesine İnternette gezinmiyordur. Hızlıca yardıma ihtiyaç duyar!

Bu nedenle reklamınızın, müşterinizin tamamlamaya çalıştığı işe uygun şekilde odaklandığından emin olun. Birisi “sızdıran küvet” terimini arıyorsa ve onlara her tür tesisat sorunlarını çözebileceğinizi belirten bir reklam göstermeyin. Bunun yerine onlara herhangi bir küvet sorununu hızlıca çözüp çözemeyeceğinizi anlatan bir reklam gösterin. Reklam ı gördüklerinde bu iş için doğru kişinin siz olduğunuzu bilirler!

Şimdiye kadar mobil cihaz dostu açılış sayfalarını, anahtar kelime araştırmayı ve reklamlarınıza odaklanmayı ele aldık. Şimdi de bilmeniz gereken birkaç ipucu ve püf noktası üzerine konuşalım.

İlk ipucu aşikar görünebilir ama biz yine de söyleyelim. Mobil cihaz kullanıcılarını hedefleyen arama ağı reklamları oluşturduysanız mobil cihaz kullanıcılarının bunları gördüklerinden emin olun. Reklamlarınızın bilgisayarda arama yapan kullanıcılara da görünmesini istemiyorsanız bunu yapabilirsiniz.

Google ve Bing gibi arama motorları, belirli reklamları “mobil cihazlar için tercih edilen” olarak belirtmenize olanak tanır.

Böylece masaüstü bilgisayar kullanıcıları, mobil reklamlarınızı görmezler. Tam tersi de mümkündür. Bu, mobil reklamlara yaptığınız yatırımdan gerçekten sonuç aldığınızdan emin olmanın iyi ve hızlı bir yoludur.
Son bir ipucumuz daha var. Mobil cihaz kullanıcıları, bilgisayar kullanıcılarına göre farklı davranışlar sergilerler ve reklamlarınıza ödediğiniz tutar bunu yansıtabilir. Başarılı bir arama ağı reklam kampanyası yürüttüğünüzü varsayalım. Ancak analizlerinizi kontrol ettiğinizde mobil cihaz kullanıcılarının iletişim formunuzu doldurma olasılığının %10 daha düşük olduğunu fark ediyorsunuz.

Durum böyleyse “teklif ayarlama” özelliğini kullanarak reklamlarınız mobil cihazda göründüğünde %10 daha düşük fiyat teklif edebilirsiniz. Teklif ayarlamayı kullanmak, paranızı akıllıca harcadığınızdan ve paranızın karşılığını en iyi şekilde aldığınızdan emin olmanıza yardımcı olur.

Peki, arama ağı reklamlarınızın mobil cihazlarda iyi performans göstermesini sağlamaya yönelik pek çok yöntemi inceledik. Mobil cihaz dostu bir siteye sahip olmanın çok önemli olduğunu unutmayın. Müşterilerinizin mobil cihazlarını kullanırken aramaya meyilli oldukları anahtar kelime türlerini araştırın. Reklamlarınızı daha odaklanmış halde tutun. Bunun yanı sıra reklam kampanyalarınıza yönelik özelliklerden mutlaka faydalanın.

Tüm bunları yaptıktan sonra başarılı olma yolunda ilerliyorsunuz demektir.

Hareket halindeyken internette gezinme, gündelik hayatın son derece sıradan bir parçası haline geldi. Bu nedenle, mobil platformda yer almak işletmelerin önem vermesi gereken bir konudur. Mobil site ile mobil uygulama arasındaki farkı, mobil SEO’yu ve hedefleriniz için doğru mobil pazarlama türünü öğrenin.Mobil video tüketimi yükselen bir değerken reklam stratejinize mobil platformu da dahil etmek çok yerinde bir adımdır.

Mevcut seçenek ve araçları, doğru anahtar kelimelerle birlikte reklam biçimlerini nasıl seçeceğinizi anlamak, ilk mobil pazarlama kampanyanızda başarı sağlamanıza yardımcı olur.

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP