Mobil interneti ve mobil uygulamaları anlamak

İçerik pazarlamadaki başarınızı ölçme

Mobil interneti ve mobil uygulamaları anlamak

Günümüzün iş dünyasında sadece bir web sitesine sahip olmak artık yeterli değildir. Günümüzdeki kullanıcılar, İnternete bilgisayarlardan çok mobil cihazlarından erişiyorlar. Sonuç: İşletmenizin daha mobil cihaz dostu olması gerekir. Yani, daha küçük ekranlarda iyi çalışması gerekir.

Bu yazı da arama motorlarının mobil cihazları kullanma biçimimize nasıl uyum sağladığı üzerine konuşacağız. Web sitenizi mobil cihaz dostu yapmaktan bahsedeceğiz. Son olarak da mobil SEO hakkında bilmeniz gereken önemli bilgileri paylaşacağız.

Pekala. Evinize yeni girdiğinizi ve aniden mutfak lavabosunun tıkalı olduğunu fark ettiğinizi düşünün… Arkadaşlarınız gelecek ve bu sorunu hemen bugün çözmek için bir tesisatçıya ihtiyacınız var. Ancak dışarıda da sizi metro istasyonuna götürmek üzere bir taksi bekliyor ve hemen çıkmanız gerekiyor.

Bu nedenle mobil cihazınızı alıyor, taksiye atlıyor ve yakınınızdaki tesisatçıları arıyorsunuz. Arama sonuçlarında evinizden birkaç sokak uzakta bir iki işletmenin yer aldığı seçeneklerinizi görüyorsunuz.

Seçeneklerden birinde tıklanabilir telefon numarası var. Kısa süre içinde istasyonda olacağınız için arama yapmak üzere tıklıyorsunuz. Tesisatçı saat 5 gibi dairenizde buluşmayı kabul ediyor. Teşekkürler mobil!

Bu senaryo, potansiyel müşterilerinizin çoğunun mobil cihazlarını kullanma biçimlerinin harika bir örneği. Genellikle hareket halindeler, zaman kısıtları var ve hızlıca yanıt bulmak üzere arama motorlarını kullanıyorlar.
Arama motorları, kullanıcılara arama terimleriyle ve konumlarıyla eşleşen sonuçlar sunar. Bir sitenin mobil cihaz dostu olup olmadığını da gösterir. Peki mobil cihaz dostu tam olarak ne demektir?
Sitenizi oluşturmak için kullanılan teknolojiyle başlayalım. Mevcut pek çok seçenek vardır ancak çoğu arama motoru, “duyarlı tasarım” adı verilen teknolojiyi tercih eder.

Duyarlı bir web sitesi, görüntüleyenin ekranının boyutuna uyum sağlar. Duyarlı bir web siteniz olduğunda bilgisayarlar ve mobil cihazlar için ayrı siteler oluşturmanız gerekmez. Yani çokça zahmetten kurtulmuş olursunuz.

İyi tasarlanmış bir mobil site, en küçük mobil cihaz ekranında bile kullanılabilir.

Yazı tipleri ve düğmelerin kolay okunur ve tıklanır olması gerekir. Navigasyon da net ve kullanımı kolay olmalıdır. Ziyaret çilerin sonraki olası adımları ve nasıl işlem yapabileceklerini anında anlamaları gerekir. Örneğin, tesisatçı senaryomuzda tıklanabilir bir telefon numarası vardı.

Küçük ekran boyutuna rağmen web sitesi ziyaretçileri genel, önemli işleri tamamlayabilmelidir.
Mobil cihaz dostu bir site oluşturduktan sonra arama motorlarının bunu bulmasına, anlamasına ve sonuçlarda göstermesine yardımcı olmak istersiniz. Buna mobil cihaz odaklı arama motoru optimizasyonu yani kısaca Mobil SEO adı verilir.

Mobil SEO , standart web sitelerinde göz önünde bulunduracağınız ilgili içerikler gibi aynı faktörleri içerir. Ancak mobil site optimizasyonu için önemli olan, performans ve kullanılabilirliktir.
Performansın anlamı, sitenin ne kadar hızlı yüklendiğidir. Aşırı derecede büyük resimler ve dosya boyutları gibi pek çok şey bunu etkileyebilir.

Kullanılabilirlik, bir ziyaretçinin sitenizi kullanırken yaşadığı deneyimi ifade eder. Genel olarak konuşacak olursak sitenizin iyi bir mobil kullanıcı deneyimi varsa mobil arama sonuçlarında görünme olasılığı daha fazladır.

İşte bir örnek. Bazı video ve içerik biçimleri mobil cihazlarda görüntülenemez. Yani siteniz bu şekilde oluşturulduysa harika bir kullanıcı deneyimi sunmaz, öyle değil mi?

Google’ın Mobil Uyumluluk Testi’ni ziyaret ederek sitenize hızlı bir mobil check-up yapabilirsiniz.

Şimdi tekrar özetleyelim.

İşletmenizin web sitesinin mobil cihazlarda iyi çalıştığından emin olmak önemlidir. Mobil cihaz dostu bir site size daha fazla site ziyaretçisi getirir, onlara daha iyi bir deneyim sunar ve daha fazla iş sağlar.

Hareket halindeyken internette gezinme, gündelik hayatın son derece sıradan bir parçası haline geldi. Bu nedenle, mobil platformda yer almak işletmelerin önem vermesi gereken bir konudur. Mobil site ile mobil uygulama arasındaki farkı, mobil SEO’yu ve hedefleriniz için doğru mobil pazarlama türünü öğrenin.Mobil video tüketimi yükselen bir değerken reklam stratejinize mobil platformu da dahil etmek çok yerinde bir adımdır.

Mevcut seçenek ve araçları, doğru anahtar kelimelerle birlikte reklam biçimlerini nasıl seçeceğinizi anlamak, ilk mobil pazarlama kampanyanızda başarı sağlamanıza yardımcı olur.

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP