Alan Adı Transferinin İşleyişi Nasıldır?

Alan Adı Transferinin İşleyişi Nasıldır?

Bütün alan adı transferlerinde transfer kodu(EPP Code) kullanımı mecburidir. Bu kodu öğrenmek için, müşteri panelinizin "Alan Adlarınız" menüsünden, transfer etmek istediğiniz alan adınızı seçiniz ve en alttaki "Transfer Kodu Al" bağlantısını tıklayınız, transfer kodunuz size verilecektir. Bu kodu aldıktan sonra ise diğer işlemler diğer firma tarafından yapılır.

Ayrıca, alan adı whois bilgilerindeki e-mail adresinin tarafınızdan ulaşılabilir olması ve alan adının kilitli olmaması, transferin başarılı olması için önemlidir.

Alan adı transferleri, tamamen otomatik süreçlerdir. Yani hosting firmasına yapılan transferlerde, firma manuel bir işlem uygulamamaktadır, transfer süreci hosting firmasına bağlı değildir.

Alan adlarının transfer edilebilmesi için, alan adının transfer kilidine sahip olmaması ve doğru transfer kodu girilmesi gerekmektedir. Alan adının kilitli olması vb. engel oluşturan hallerde tarafınıza bilgi verilir. Bundan sonraki süreç 5-7 gün sürmektedir. Bu süre tamamen eski şirketinize bağlı bir "transfer işlemine itiraz" sürecidir, yani hosting firmasının uyguladığı bir süre değildir.

Bazı şirketlerde (Godaddy gibi), e-mail onayları yapıldıktan sonra transferi onaylayabilme imkanınız olur, bu imkan varsa kontrol panelinden transferi onaylayarak 5-7 gün beklemeden transferi onaylayıp işlemleri kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Bu imkan birçok şirkette yoktur ve 5-7 gün beklenmesi gerekir. Transfer başarılı olarak tamamlandığında ise tarafınıza bilgi e-maili gönderilir.

Dışarı yapılan transferlerde de alan adı kilit durumunu müşteri panelinizden yönetebilir ve transfer kodunuzu alabilirsiniz. Transfer durumunun takibi, alan adınızı transfer etmek istediğiniz şirket tarafından yapılabilecektir. 5-7 günlük süreç hosting firması tarafımızdan hızlandırılamamaktadır.

Hem gelen hem de giden transferler için, alan adının son 60 gün içinde kaydedilmemiş, yenilenmemiş ve/veya transfer edilmemiş olması gerekmektedir. Aksi halde transfer gerçekleşemeyecektir.

Referanslarımız

TOP