Reklam ağlarını anlamak

Yeniden hedefleme nasıl işler

Reklam ağlarını anlamak: İnternet’te dolaşan birçok görüntülü reklam gördünüz ve artık bunların nasıl çalıştığını epey anladığınızı umuyoruz. Artık reklamlarınızın nerelerde görünmesini istediğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz. Peki satılık reklam alanı olan web sitelerini nasıl bulacaksınız? Ve onlarla nasıl bağlantıya geçeceksiniz? Görüntülü reklamcılık ağları işte burada devreye giriyor.

Görüntülü reklamcılık ağları bir tür ara bulucu gibi reklam vermek isteyen işletmeleri satılık reklam alanı olan web siteleriyle buluşturuyor. Şimdi de bu ağların size uygun web sitelerini bulup buralarda reklam yapmanıza nasıl yardımcı olabileceklerine bakalım.

Tekrar film yorum podcast’imize dönelim. Diyelim ki podcast’inizin reklamını yapmak istediğiniz belirli bir web sitesi buldunuz. Burada birkaç seçeneğiniz var. İlki, ayrıntıları görüşmek için siteyle doğrudan bağlantıya geçebilirsiniz ki bu kesinlikle yapılabilir bir şeydir. Ama İnternet’te reklam alanı olan sayısız web sitesini düşününce bu işin ne kadar çok zaman alacağını tahmin edebilirsiniz. Görüntülü reklamcılık ağları işte burada devreye girer.
Ağlar görüntülü reklamların hem satın almasını hem de satışını üstlenir, işletmelerle reklam alanı satmak isteyen web sitelerini buluşturur.

Bunu, işletmelerle web sitelerini bir araya getirip, işlemlerin yönetilmesine yardımcı olan bir pazaryeri olarak da düşünebilirsiniz. İnternet’te bu ağlardan, Google Görüntülü Reklam Ağı veya Yahoo gibi epey isim saymak mümkün ve hepsi farklı özellikler sunuyor ama birkaç özellik var ki çoğunda ortak.

Öncelikle hepsi, web sitelerinde reklam vermek isteyen işletmelere hizmet sağlıyor.

Bu reklam alanlarını sunan web siteleri bu ağların bir parçası olabilir ve reklamları göstermek için ne kadar minimum fiyat beklediklerini belirlemek gibi şeyler yapabilirler.

Ardından işletmeniz için, ağdaki tüm web siteleri içinde reklam vermek istediğiniz noktalar için teklif verebilir ve ne kadar ödemek istediğinize karar verebilirsiniz. Alıcılar ve satıcılar, sayfalar her yüklendiğinde ve reklam alanını doldurma şansını kazanan reklamlar her gösterildiğinde bağlantıya geçerler.

Elbette her ağın kendi kuralları, özellikleri ve süreçleri vardır ama kilit nokta hepsinin mevcut kullanılabilir reklam alanlarını doldurmak üzere satıcılarla alıcıları eşleştirmesidir.

Ağlar ayrıca belirli kitleleri iki temel rota aracılığıyla hedeflemenize yardımcı olur: reklamların göründüğü web sitelerinin konuları ve içeriği görüntüleyen insanlarla ilgili genel bilgiler. Kitlenizi bulmak için kullandığınız kriterler veya kampanyanızı yürütme şekliniz ağdan ağa değişse de reklamlarınızı doğru insanların önüne çıkarmak için hedefleme yapmak şarttır.

Ağların bir başka işlevi de parayı idare etmektir. Reklam alım satımı günün her saniyesinde gerçekleşir ve ağlar parayı işletmelerden toplayıp reklamları gösteren web sitelerine öderler.
Son ve en önemlisi de şudur, reklam ağları veri toplayıp işletmelerle paylaşır.

Ağlar, reklamlarınızın kaç kez gösterildiğini, kaç kez tıklandığını, size ne kadara mal olduğunu, nerelerde gösterildiklerini ve bunların hepsinin hedeflediğiniz kitleyle web sitelerine göre nasıl farklılık gösterebileceğini söyleyebilirler. Pek çok ağ, web sayfalarınıza takip imkanı eklemenizi de sağlıyor ve böylece reklamlarınızın web sitenize müşteri olarak dönüp dönmediği görebiliyorsunuz.

İşletmenizi İnternet’te tanıtmak için görüntülü reklam kullanmak istiyorsanız reklamcılık ağları başlamak için çok iyi bir noktadır.

Ağlar sizi reklam alanı satmak isteyen web siteleriyle buluşturur. Reklamlarınızın nerede ve kim tarafından görüneceğine karar vermenize imkan tanırlar. İşin içindeki herkes için para konularını yönetirler. Ağlar size, kampanyanızın nasıl gittiğini anlamanızı sağlayan veriler bile sağlar.

SEM, Türkçesi “arama motoru pazarlaması” olan Search Engine Marketing kelimelerinin ilk harflerinin yanyana getirilmesi ile meydana gelmiş dijital pazarlama metriklerinden bir tanesidir. Teknik olarak “ SEM Nedir?” sorusunun cevabını ifade etmek gerekirse arama motorlarında verilen reklamlar vasıtasıyla üst sıralarda görünmeyi hedefleyen bir dijital pazarlama yöntemidir. Google (Adwords), Yahoo, Yandex, Bing vb arama motorlarında yönergeler doğrultusunda hazırladığınız metin, görüntülü, vb reklamlar sayesinde web sitelerinizin reklamlarını yapabilirsiniz.

SEM, kampanyalar, geçici süreli pazarlama çalışmaları, dönemsel ziyaretçi sayısı ve bu metriklere doğrudan veya dolaylı yoldan bağlantısı olan metrikleri arttırmak ve aynı zamanda satışı tetiklemek için kullanılmaktadır.

Web üzerindeki görünürlüğü arttırmak ve kısa sürelerde hedeflere ulaşabilmek için gerekli çalışmaların yapılması işlemleri olarak anlatılabilir bir pazarlama yöntemidir. Arama motoru pazarlamasında hedef, arama ağı üzerinde hem mobil arama sonuçlarında hem de masaüstü arama sonuçlarında ilk veya üst sıralarda çıkartabilmektir.

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP