Sosyal medya için hedef belirlemek

Size en uygun sosyal medya siteleri

Sosyal medya için hedef belirlemek

Sosyal medya, işletmelere harika fırsatlar sunar fakat işletmeler için bunaltıcı bir hale de gelebilir. Sosyal medya planınızı net bir şekilde belirlemenize yardımcı olması için, iş hedeflerinizden başlamanız gerekir.
Sosyal medyadan ne gibi kazanımlar elde edeceğinizi bulmaya hazır mısınız?

Birçok sosyal ağ var ve farklı hedeflere ulaşmak için bu ağları kullanmanın birçok yolu bulunuyor. Ancak her yere kayıt olarak yayın yapmaya başlamadan önce, kendinize daha basit bir soru sorun. Sosyal medyayla başarmaya çalıştığınız şey ne?

Belki müşterilerinizin sorularına daha hızlı yanıt vermenin bir yolunu arıyorsunuz. Belki sosyal medya, mevcut müşterilerinize erişerek onları sizden daha sık alışveriş yapmaya teşvik etmenin bir yolunu sunuyor. Belki de yeni müşteriler haline gelecek yeni kişiler bularak işletmenizi büyütmek istiyorsunuz.

Bunların tümü, sosyal medyanın başarmanıza yardımcı olabileceği iyi hedef örnekleri ve sosyal medya aracılığıyla başarabileceğiniz daha birçok hedef var.

Klasik giyim mağazası örneğimizi hatırlıyor musunuz? Konuyu açıklamak için bu örneği kullanalım. Mağazanızı yeni açtığınızı varsayalım. Mağazanıza daha fazla müşteri gelmesini istiyorsunuz fakat bunu yapabilmek için konuşulmanızı sağlamanız ve mümkün olduğunca fazla kişiye ulaşmanız gerekiyor. İşte ilk hedefiniz: işletmeniz hakkında farkındalık oluşturmak.

Bu hedefi aklınızda tutmak, bir sonraki sosyal medya hamlenizi ayrıntılı olarak planlamanıza yardımcı olur.

Başlangıç olarak, söyleyecek ilginç bir şeyleriniz olmalı ve bunları söyleyebileceğiniz kişiler bulmalısınız. Sizi daha önce duymamış kişiler bulmaya çalıştığınıza göre, bu kişilerin neye ilgi duyabilecek veya yanıt verebileceklerini düşünün. Belki yeni bir şapka koleksiyonunuz vardır veya büyük bir açılış indirimi yapmayı planlıyorsunuzdur.

Söyleyecek bir şeyler bulduktan sonra, sıra bunu söyleyecek kişileri nasıl bulacağınızda.

Ağınızı genişletmek istediğiniz için muhtemelen büyük ölçekli ağlarla başlamak isteyeceksiniz. Facebook ve Twitter’a katılmaya karar verdiniz diyelim. Kendinize bu sitelerde hesap açtıktan sonra, sadık müşterilerinizden oluşan bir gruba ve hatta ailenize ve arkadaşlarınıza ulaşarak sizinle bağlantı kurmalarını isteyebilirsiniz. Siz bu kişilerle ve onlar da kendi ağlarıyla paylaşım yaptıkça kendi bağlantılarınızı artırmaya başlar ve böylece iş hedefinize ulaşmış olursunuz!

Unutmayın, sosyal medya tek yönlü bir yol değildir. Sizin de katılımcı olmanız ve yeni arkadaşlarınız ve takipçilerinizden oluşan ağa bir şeyler sunmanız gerekir.

Ağınızla etkileşim kurun. Ağınızdaki kişilerden bazılarının içeriklerini yeniden paylaşabilir, başkalarının moda trendleri hakkındaki içeriklerine veya klasik tarzda harika kombinasyonlar yapan bir ünlünün içeriğine yorum yaparak konuşma başlatabilirsiniz.

Planlamanız gereken son konu, kullandığınız farklı ağlardaki farklı kitlelerle nasıl iletişim kuracağınızdır.

Bu biraz da söz konusu ağların işlevlerine bağlı olarak değişir. Fakat kullanacağınız iletişim tarzını ve devam ettirmek istediğiniz etkileşimleri ayrıntılı olarak düşünmeniz faydalı olabilir.

Profesyonel ve otoriter mi olacaksınız? Hedef kitleniz de resmi ve profesyonelse veya LinkedIn gibi belirli ağlar içinse bu tarz işe yarayabilir.

Neşeli ve arkadaşça mı olacaksınız? Bu tarz, daha gündelik tüketicilerle etkileşim kurduğunuz daha az resmi veya kişisel ağlarda işe yarayabilir.

Tekrar söylemek gerekirse, iş hedeflerinizi unutmayın. Ağlarınıza ve işletmenize daha fazla kişi çekmek istiyorsanız, daha ilgi çekici ve davetkar bir iletişim tarzı kullandığınızdan emin olun. Mevcut müşterilerinizle etkileşim kurmak istiyorsanız, sadık müşterileriniz oldukları için minnettarlığınızı sunarak konuşmayı unutmayın.

Sosyal medya dünyası uçsuz bucaksız ve karmaşık olabilir. Fakat net bir şekilde belirlenmiş hedeflerle başlamak hangi ağlara katılacağınızı, bunları nasıl kullanacağınızı ve son olarak bu ağların hedeflerinize ulaşmanızı nasıl sağlayacaklarını bulmanıza yardımcı olur.

Sosyal medyanın en kısa tanımını yapacak olursak ilk aklımızda gelen kavram “paylaşmak”tır. Sosyal medya, kullanan kişilerin paylaşım yapmalarına olanak sağlayan, kişisel veya kurumsal sayfalar aracılığıyla dijital içerik oluşturup, fikrinizi, olaylara bakış açınızı, düşüncelerinizi, günlük yaşamanızı, nerede olduğunuzu, fotoğraflarınızı, reklamlarınızı veya yaşadığınız önemli bir olayı çevrenizdeki insanlara ulaştırabilen online bir ağdır.

Günümüz dijital çağında birçok insan veya kurum sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Bu sayede bilgiye hızlı erişim kolaylaşmaktadır. Kullanıcılar içerikleri, haberleri, makaleleri, fotoğrafları haber veya blog sitelerine girmeden sosyal medya aracılığıyla görebilmekte, görüşlerini yine sosyal medya araçları ile yansıtabilmektedir.

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP