Sosyal medyaya katılmak

Sosyal medyaya katılmak

Sosyal medyaya katılmak

İnternet’te birçok farklı sosyal ağ bulunuyor. İş hedeflerinizi göz önüne almak ve sosyal ağları stratejinize nasıl dahil etmek istediğinizi bilmek, sizin için doğru olan ağları belirlemenize yardımcı olur.

Karar verdikten sonra, seçtiğiniz ağlara katılarak bu ağlarda kendinize yer edinmeniz gerekir. Tüm ağlar birbirinden farklıdır ancak bazı ortak unsurlar vardır.

Birincisi, işletmelere yönelik sosyal ağlar, bireylere yönelik sosyal ağlardan biraz farklı olabilir. Örneğin, arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantı kurarak paylaşımlar yaptığınız kişisel bir Facebook hesabınız olabilir, fakat bu platform işletmelere özel tasarlanmış sayfalar da sunmaktadır.

Diğer ağlarda kişi ve işletme ayrımı pek yoktur.

Kayıt olmadan önce, katıldığınız ağın işletmeler ile bireyler arasında ayrım yapıp yapmadığını kontrol edin ve doğru kurulumu yaptığınızdan emin olun.

Bunları yaptıktan sonra kayıt olabilirsiniz. Çoğu zaman, bunun için bir hesap oluşturmanız gerekir. Kişisel ve profesyonel hesaplarınızı ayrı tutmak için, hesap oluştururken işinizin e-posta adresini kullanmanız genellikle en iyisidir.

Daha sonra bilgi yüklemeye başlayabilirsiniz. Her sosyal ağ birbirinden farklıdır fakat bazı evrensel ortak noktaları da vardır. Örneğin, işletmenizin adı, kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı içeren bir açıklama, adresiniz, e-posta adresiniz ve telefon numaranız. Bunların tümü oldukça standart bilgilerdir ve hatta işletmenizin logosunu içeren bir resim bile yükleyebilirsiniz.

Birçok ağ, bu bilgileri sizin için bir profil sayfası oluşturmak amacıyla kullanır. Bu sayfa, bir açıdan ağın içindeki kendi ana sayfanız gibidir.

Farklı sosyal ağlar farklı şeyler sunar. Bu nedenle, planınızı aklınızda tutarak seçeneklerinizi keşfetmeye zaman ayırın.

Kullanmaya karar verdiğiniz iletişim tarzını ve desteklemek istediğiniz iş hedeflerinizi hatırlayın. Bu sayede, işletmenizin açıklamalarını yazarken, ürünlerinizi listelerken, sergilemek istediğiniz görselleri veya videoları seçerken ve hatta profil sayfanızı arka plan resimleriyle kişiselleştirirken bu doğrultuda hareket edebilirsiniz.

İçerik paylaştığınız, sohbetler yaptığınız ve etkinliklerinizi sergilediğiniz yer çoğu zaman profil sayfanızdır. Genelde, işletmeniz hakkında girdiğiniz tüm bilgiler, bu sayfayı ziyaret eden kişiler tarafından görüntülenebilir. Ayrıca, yayınladığınız ve paylaştığınız her şey, bu yayınlardaki yorumlar ve etkinliklerle birlikte profil sayfanızda yer alır. Bu sayfa adeta işletmenizin ağdaki sanal yaşamının canlı tarihini oluşturur.

Bu profil sayfalarının çoğuna arama motorlarının da erişebildiğini unutmayın. Bu sayfalarda ne kadar iyi içerikler sunarsanız, sosyal medya sayfalarınızın arama motorlarında arama yapan kişilere gösterilme ihtimali de o kadar artar!

Sizi arama yaparak veya ilgilerini çeken bir paylaşımınızı görerek bulan kişiler, büyük ihtimalle profil sayfanıza gelirler ve bu sayfa, onlara kim olduğunuza ve neler sunduğunuza ilişkin harika bir özet sunar. Daha da iyisi, sizinle kolayca etkileşim kurabilir ve bir sonraki müşteriniz olabilirler!

Son olarak, birçok sosyal ağ bir ücret karşılığında reklam fırsatları veya farklı özellikler sunar. Örneğin, ücret ödeyerek ağda sizi kimlerin görüntülediğini görme hakkı elde edebilir veya paylaştığınız içeriği ağdaki belirli kişi gruplarının görmesini sağlayabilirsiniz. Sosyal ağlarınız tarafından sunulan ücretli programlara göz atarak sizin için değer ifade edip etmediklerine bakın.

Hedeflerinizi her zaman aklınızda tutarak işletmenizin kullandığınız ağlarda varlık göstermesini sağlamak, sosyal ağlarda başarılı olma yolunda atmanız gereken önemli bir adımdır!

Sosyal medyanın en kısa tanımını yapacak olursak ilk aklımızda gelen kavram “paylaşmak”tır. Sosyal medya, kullanan kişilerin paylaşım yapmalarına olanak sağlayan, kişisel veya kurumsal sayfalar aracılığıyla dijital içerik oluşturup, fikrinizi, olaylara bakış açınızı, düşüncelerinizi, günlük yaşamanızı, nerede olduğunuzu, fotoğraflarınızı, reklamlarınızı veya yaşadığınız önemli bir olayı çevrenizdeki insanlara ulaştırabilen online bir ağdır.

Günümüz dijital çağında birçok insan veya kurum sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Bu sayede bilgiye hızlı erişim kolaylaşmaktadır. Kullanıcılar içerikleri, haberleri, makaleleri, fotoğrafları haber veya blog sitelerine girmeden sosyal medya aracılığıyla görebilmekte, görüşlerini yine sosyal medya araçları ile yansıtabilmektedir.

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP