Sosyal medyayla ilgili temel bilgiler

Sosyal medyayla ilgili temel bilgiler

Sosyal medyayla ilgili temel bilgiler

Sosyal medya artık günlük hayatımızın vazgeçilmezi. Bir işletme olarak bu, sizin için büyük bir fırsat olabilir.

Online ağlar veya bizim verdiğimiz adla “sosyal medya”, insanlara bağlantı kurma, etkileşimde bulunma, paylaşma ve bilgi alışverişi yapma olanağı tanıyor. Bu ağlar kısa sürede olmazsa olmazlarımızdan biri haline geldi. Kelimenin tam anlamıyla milyonlarca insan her gün sosyal medyada bağlantı kuruyor ve paylaşımda bulunuyor.

Bu, işletmeler için mükemmel bir araç olabilir. Sosyal medya, müşterilerinizle ve müşteri adaylarınızla doğrudan iletişim kurmanızı, içerik paylaşmanızı, konuşmalara katılmanızı, güven oluşturmanızı, daha fazla kişiye ulaşmanızı, etki alanınızı genişletmenizi ve en önemlisi, müşterilerinizi daha iyi anlamanızı sağlayan bir platform işlevi görebilir.

Klasik giysiler satan bir giyim mağazanız olduğunu düşünün. Müşterileriniz sosyal medyada hakkınızda konuşuyor olabilir. Harika keşiflerini paylaşıyor, bir giyside yapılabilecek değişikler hakkında öneri almak istiyor, hatta ünlülerin eski moda kıyafetler içindeki fotoğraflarını gönderiyor olabilirler.

Bu sosyal ağlara katıldığınızda bu konuşmalara katılabilir ve yeni konuşmalar başlatabilirsiniz. Yeni ürünler geldiğinde bunların fotoğraflarını paylaşabilir, böylelikle müşterilerin “aklında” kalabilirsiniz. Bu sayede, müşterilerin mağazanıza tekrar tekrar gelmesi için onlara bir neden vermiş olursunuz.

Bu yolla ağınız kısa sürede büyüyebilir. Gönderilerinizi görenler bunları diğer moda tutkunlarıyla paylaşabilir, bu da size yeni takipçiler ve yeni bağlantılar kazandırabilir. Bu kişiler yeni müşterilere dönüşebilir.

Sosyal medya, hedef kitlenizde güven oluşturmanıza da yardımcı olabilir. Potansiyel bir müşterinin yorumları okuduğunu veya elbiselerinizi giyen ve onlar hakkında konuşan (mankenlerin değil) gerçek kişilerin videolarını izlediğini düşünün.

Sosyal medya, müşterilerinize ve takipçilerinize ürünlerinizi tanıtma olanağı sağlar ve bu da size karşı güven kazandırır. Neden mi? Bir başkası sizi övdüğünde bu daha inandırıcı olur. Kendi promosyonunuzu kendiniz değil müşterileriniz yapsın.

Sosyal medyanın işletmenize sağladığı son bir avantaj şudur:

Tüketicilerin markanızla online ortamda nasıl etkileşimde bulunduğunu izleyerek bir takım bilgiler edinebilirsiniz.

Sırmalı ipek kumaşın tarihçesiyle ilgili bir blog yayınıyla kimse ilgilenmeyebilir, ancak ipek bir eşarbı bağlamanın 20 farklı şeklini gösteren bir video çok fazla paylaşılabilir. Hem online ortamda hem de mağazanızda insanların nelerden hoşlandıklarını saptayın ve bunlardan daha fazla sunun.

Kulağa hoş geliyor, değil mi? Pekala, şimdi de doğru sosyal medya sitelerine katılarak, içerik paylaşarak ve hararetli konuşmalarda yer alarak, ağınızı genişleterek sosyal medyanın işletmeniz için gerçekten yararlı olmasını nasıl sağlayacağınızı konuşalım.

Doğrudan içinde yer almadan sosyal medyanın gücünden yararlanamazsınız. Önce, farklı ağlar hakkında bilgi edinmelisiniz. Müşterileriniz en çok hangilerini kullanıyor?

Bu bilgi, bir Facebook sayfası, YouTube kanalı, Pinterest hesabı, Twitter hesabı, Google+ sayfası, Instagram hesabı, Linkedin şirket sayfası veya bunlar ve diğerlerinin bazı kombinasyonları arasından hangilerine ihtiyacınız olduğuna karar vermenize yardımcı olur.

Ardından, profilinizi oluşturmanız gerekir. Bu genellikle, katıldığınız sitelerin her birindeki “ana sayfanız” olacaktır.

Her sosyal ağ farklıdır, ancak her mümkün olduğunda işletmenize ilişkin, örneğin konumunuz ve iletişim bilgileriniz gibi bilgiler eklemeniz gerekir. Bazı ağlar işletmeniz hakkında daha fazla bilgi sağlamanıza, hatta fotoğraf ve video kullanmanıza olanak tanır.

Bir sosyal ağa “taşındıktan” sonra sıra komşularınızı tanımaya gelir. Arkadaş edinmek zaman ve çaba gerektirir, ancak işletmenizin tanınmasına yardımcı olabilecek arkadaşlar kazanmak, karşılığını gerçekten veren bir yatırım olacaktır.

Sosyal medyayı işle ilgili kazanımlar elde etmek için kullanıyor olabilirsiniz, ancak burası bildiğimiz reklam kanallarından çok farklı bir ortamdır. Sosyal medyada etkileşimde bulunduğunuz kişiler yalnızca “dinleyici” konumunda kalmak istemezler. Bunu daha çok karşılıklı bir konuşma, tarafların sırayla kendilerini gösterdiği bir uzlaşma ilişkisi olarak düşünün. Sosyal medyaya, gerçek dünyada dostlarınıza ve iş arkadaşlarınıza gösterdiğiniz yaklaşıma benzer şekilde yaklaşın.

Sosyal medyada bir günde arkadaş edinemezsiniz. Bu zorla olacak bir şey değildir. Mağazanıza “Bizi burada takip edin” şeklinde veya daha da iyisi, online bağlanırlarsa %10 indirim yapacağınızı bildiren bir tabela asarak mevcut müşterilerinizi sosyal medyaya çekin.

Bunun ardından, yarışmalar, özel etkinlikler, yalnızca üyelere özel teklifler, eğlendirici içerik veya sosyal çevrelerinizin üyeleriyle gerçek, yüz yüze buluşmalar gibi ağınızı büyütecek diğer yollara geçin.

Ve sosyal ağınızın her üyesinin ayrıca kendi ağı olduğunu da unutmayın. Sosyal medya tümüyle paylaşmak üzerinedir. Bu nedenle, gönderiler ve fotoğraflar ekleyip konuşmalara katıldığınız sürece, insanların sizinle bağlantı kurması kolaylaşır. Bu, sizi ve işletmenizi daha çok insanın tanıyacağı anlamına gelir.

Sosyal medya, insanlarla karşılıklı konuşma başlatmak ve sonuçta müşteri tabanınızı genişletmek için mükemmel bir yerdir. Tabi online ortamda hep olduğu gibi bir plana ihtiyacınız vardır.

Sosyal medyanın en kısa tanımını yapacak olursak ilk aklımızda gelen kavram “paylaşmak”tır. Sosyal medya, kullanan kişilerin paylaşım yapmalarına olanak sağlayan, kişisel veya kurumsal sayfalar aracılığıyla dijital içerik oluşturup, fikrinizi, olaylara bakış açınızı, düşüncelerinizi, günlük yaşamanızı, nerede olduğunuzu, fotoğraflarınızı, reklamlarınızı veya yaşadığınız önemli bir olayı çevrenizdeki insanlara ulaştırabilen online bir ağdır.

Günümüz dijital çağında birçok insan veya kurum sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Bu sayede bilgiye hızlı erişim kolaylaşmaktadır. Kullanıcılar içerikleri, haberleri, makaleleri, fotoğrafları haber veya blog sitelerine girmeden sosyal medya aracılığıyla görebilmekte, görüşlerini yine sosyal medya araçları ile yansıtabilmektedir.

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP