Ücretli arama nedir?

Ücretli arama nedir

Ücretli arama nedir?: Merhaba arama motorlarında reklam yapmayla ilgili daha fazla bilgi edinmeye hazır mısınız? Arama motorlarında reklam yapmanın işleyişine değineceğiz—buna SEM veya arama motoru pazarlaması diyoruz. Neden bu kadar etkili olduğunu ve işletmelerin reklamlarını göstermek için nasıl rekabet ettiğini açıklayacağız.

Alaçatı’da yaşadığınızı düşünün. Dışarıdaki işleri yapmak için çıkmışsınız ve bir fincan kahveye çok ihtiyacınız var. Cep telefonunuzu çıkarıp Alaçatı kahve dükkanını aratıyorsunuz.

Şimdi değerlendireceğiniz bir sayfa dolusu seçeneğiniz var. Sayfanın her bölümünde, haritada, reklamlarda, arama sonuçlarında seçenekler sunuluyor. Bu kadar çok seçenek olacağını kim bilebilirdi?

Bu sonuçların bazıları arama motorunun organik formülü ile seçilir. Bu sayfalar, bu arama için arama motorunun bulabildiği en alakalı web sayfalarıdır. Diğer bölümler reklamlardır.

Reklamları, basılı bir derginin reklamlarıyla kıyaslarsanız büyük bir farklılık görebilirsiniz – her reklam kahve dükkanı reklamıdır.

Alakasız şeylerin reklamlarını görmezsiniz ve ilginçtir ki reklamlar organik sonuçlara oldukça benzer görünür.

Bu özellikle böyle tasarlanır ve ücretli arama reklamcılığını böylesine etkili kılan şey de budur. Bir arama motorunun en önemli işi insanlara aradıkları sonuçları göstermektir ve bu iş reklamlara da uzanır. Gördüğünüz reklamlar, arama sonuçları sayfasını tamamlar ve asıl hedefleri arama yapan kişinin aradığı şeyi bulmasına yardımcı olmaktır.
Peki arama motoru reklamcılığı tam olarak nasıl işler? Birkaç farklı model vardır. Popüler seçeneklerden birine, arama motoru sonuç sayfalarında gördüğünüz metin reklamlara göz atalım.

Bir kişi her arama yaptığında, reklamverenler reklam görüntüleme fırsatı için rekabet eder. Bu, saniyeler içinde gerçekleşir ve arayan kişi ayrıntılardan habersiz sadece kazananları, yani sayfadaki reklamları görür.

Peki arama motorları kimin kazandığına nasıl karar veriyor? Temel bileşenler, teklif ve kalitedir.

Teklif, reklamverenin reklama bir tıklama için ödemek istediği maksimum tutardır. Bir kimse reklama tıklarsa reklamverenden teklife eşdeğer ya da bazen tekliften daha düşük miktarda bir tutar tahsil edilir.

Yani bir reklamveren bir anahtar kelime için 2 lira teklif ederse tek bir reklam tıklaması için en fazla bu kadar ödeme yapacaktır. Eğer reklam sayfada gösterilir ama reklama kimse tıklamazsa reklamverene herhangi bir ücret yansımaz.

İdeal olarak teklifler işletmenin anahtar kelimelerinin değerine karşılık gelmelidir. Ama tutar her reklamverenin kararına kalmıştır. Bazı reklamverenler bir anahtar kelime için 50 kuruş ödemek isterken diğeri 10 lira ödemek isteyebilir.

Teklif ortalamaları sektöre ve anahtar kelimeye göre farklılık gösterir.
Tekliflerin önemli olduğu kadar kalite de önemlidir.

İhaleyi kazanmak her zaman en yüksek teklife sahip olmakla olmaz. Arama motorları, aramayla yakından ilgili olan reklam ve anahtar kelimeleri ödüllendirirler. Hatta alakalı reklamların, daha düşük teklifle bile arama sonuçları sayfasında daha yüksek yerleri “kazanması” olasıdır. Bazı durumlarda bir teklif ne kadar yüksek olursa olsun eğer alakasızsa arama motoru onu göstermez.
Özetlemek gerekirse, ücretli reklamlar, arama motoru sonuçları sayfalarında ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak için farklı bir yol sunar.

İyi yapılandırılmış bir arama reklamı kampanyasıyla müşterilere tam da sizin sunduğunuz hizmeti aradıkları anda ulaştırabilirsiniz.

Arama motorları, aradığınızı tek tıklamayla bulmanızı sağlar. Ancak bu motorlar nasıl çalışır? Arama motorlarındaki görünürlüğünüzü nasıl artırabilirsiniz? Organik arama sonuçlarıyla ücretli arama sonuçları arasındaki farkı ve arama motorlarında reklam yayınlamanın neden çok etkili olduğunu görün

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

TOP