Uzun vadeli sosyal medya planınız

Uzun vadeli sosyal medya planınız

Uzun vadeli sosyal medya planınız

Sosyal medyada kurumsal olarak iş yapmak için çok fazla çalışmanız gerekir ve bir planınız yoksa kısa süre içinde kendinizi kaybolmuş hissedebilirsiniz. Bu yazı da, planınızı kağıda dökmeniz için ihtiyacınız olan tüm ayrıntıları sunacak ve bu planı hayata geçirmede size yardımcı olabilecek bazı araçları göstereceğiz.

Hemen başlayalım. Sosyal medyayla ilgilenmeye başladıysanız işleri doğru yürütmek için ne kadar çok çalışmanız gerektiğini anlamışsınızdır.

Her şeyi güncel tutmak, tüm bağlantılarınıza yanıt vermek ve bunlarla etkileşim kurmak veya birçok farklı ağda sürekli benzersiz ve ilgi çekici paylaşımlar yapabilmeniz için gereken fikirleri bulmak hiç kolay değil. Endişelenmeyin.

İşin temelinde, resmi bir plan hazırlamak yatıyor. Bu planda ne yayınlamak istediğiniz, ne zaman yayınlamak istediğiniz, nerede yayınlamanın mantıklı olduğu ve hatta işletmenizin kime yayın yapması gerektiği yer almalıdır.

Bu plan neden mi yararlı olacak?

Yayınlayacak yaratıcı ve etkili içerikleri “yeri geldiği zaman” bulacak kadar boş vaktiniz olduğunu varsayıyorsanız, büyük ihtimalle hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Hayat engellerle doludur. Başka şeyler sizin için öncelikli hale gelebilir ve bir planınız yoksa, zaman darlığından dolayı sosyal sayfalarınız uzun süre için sessiz kalabilir veya yayınlarınızın kalitesi düşebilir.

Çok normal. Bu zorlu bir iş ve zaten yapmanız gereken bir dünya daha iş var. Fakat aslında iyi bir sosyal medya stratejisi de diğer pazarlama türleri kadar özenle düşünülmeyi ve planlamayı hak eder.

Peki bir sosyal medya planı nasıl olmalıdır?

Önünüzdeki 6 ila 12 ayı düşünün ve bir takvim oluşturmaya başlayın. Yayınlamanızın daha uygun olduğu içerik konularına ilişkin ayrıntıları tasarlayın. Kitleniz nelerle ilgileniyor?

Bir adım daha ileriye gidin. Bu konuları ne zaman yayınlamanız daha mantıklı?

Klasik giyim mağazası örneğimize dönecek olursak, yararlanabileceğiniz büyük defilelerin, okul veya tatil dönemi gibi özel alışveriş sezonlarının veya diğer etkinliklerin ne zaman yapılacağını düşünün. Yapacağınız yayınları günlük, saatlik veya haftalık olarak takviminize eklemek, paylaşımlarınızın sürekli olmasını sağlar.

“Ne” ve “ne zaman” sorularını sorarak iyi bir başlangıç yaptınız fakat yayınlarınızı nerede yapacağınızı da düşünmeniz gerekir. Örneğin, mağazanıza yeni gelen muhteşem elbise koleksiyonunuzu paylaşıyorsanız, bunu Instagram veya Pinterest gibi sosyal sitelerde yayınlamanız harika bir güncelleme olabilir. Diğer yandan, en büyük hayranlarınıza sunduğunuz özel teklifi Google+ veya Facebook’taki bağlantılarınızla paylaşmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca, tüm bu yayın ve paylaşımları kimin yapacağını belirlemeyi de unutmayın. Hepsini kendiniz mi yapacak yoksa işi paylaşacak mısınız? Kimin hangi işten sorumlu olduğunu yazmak, planınızı uygulamanıza yardımcı olur.

Son olarak, neden diye sormayı unutmayın. Tüm bu güncellemeleri neden yayınlıyorsunuz?

Bu yayınların hangi iş hedeflerinizi desteklemesi gerekiyor? Sosyal medya sizin için farkındalık yaratmak amacını taşıyorsa, yayınlarınızın buna yönelik olduğundan emin olun. Öte yandan, sosyal medya mevcut hayranlarınız ve müşterilerinizle ilişkilerinizi derinleştirmenizi sağlıyorsa, yayınladığınız içerikler çok daha farklı olacaktır. Seçtiğiniz yaklaşımın doğru veya yanlışı yoktur, fakat tekrar hatırlatmak gerekirse: yaptığınız paylaşımın nedenini bildiğinizden emin olun.

İşte sosyal medya planı bu. Önünüzdeki birkaç ay için tüm bu görevleri takvime eklediğinizde, sosyal medya dünyasıyla nasıl başa çıkabileceğinizi görmek birden bire çok daha kolay hale gelecektir.

“Ne kadar fazla iş var! Bunları nasıl halledeceğim?” diye düşünüyor olabilirsiniz.

Takviminizden bir gün ayırarak önünüzdeki altı ay boyunca yayınlamak istediğiniz her şeyi yazmak ve bunları zamanı geldiğinde otomatik olarak paylaşılmak üzere sıraya dizmek harika olmaz mıydı?

İyi bir haberimiz var: tüm bunları ve daha fazlasını yapmanıza yardımcı olacak araçlar bulunuyor. Türkiye’de de kulanılan Hootsuite, Buffer ve Everypost gibi sosyal medya yönetim araçları sayesinde yayınlamak istediğiniz içerikleri oluşturarak önceden paylaşabilirsiniz. İçerikleri paylaşmak istediğiniz ağları seçebilir ve sosyal medyada başarıyı yakalamanıza yardımcı olmaları için iş arkadaşlarınızın sizinle iş birliği yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Tüm bunların yanında, bu tür araçlar kullanarak kullanıcıların sosyal medyada sizin hakkınızda neler konuştuklarını da öğrenebilirsiniz. Unutmadınız, değil mi? Sosyal medya bir diyalog aracıdır, mesajınızı yayınlamak için kullandığınız bir megafondan ibaret değildir.

Sosyal medyanın en kısa tanımını yapacak olursak ilk aklımızda gelen kavram “paylaşmak”tır. Sosyal medya, kullanan kişilerin paylaşım yapmalarına olanak sağlayan, kişisel veya kurumsal sayfalar aracılığıyla dijital içerik oluşturup, fikrinizi, olaylara bakış açınızı, düşüncelerinizi, günlük yaşamanızı, nerede olduğunuzu, fotoğraflarınızı, reklamlarınızı veya yaşadığınız önemli bir olayı çevrenizdeki insanlara ulaştırabilen online bir ağdır.

Günümüz dijital çağında birçok insan veya kurum sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Bu sayede bilgiye hızlı erişim kolaylaşmaktadır. Kullanıcılar içerikleri, haberleri, makaleleri, fotoğrafları haber veya blog sitelerine girmeden sosyal medya aracılığıyla görebilmekte, görüşlerini yine sosyal medya araçları ile yansıtabilmektedir.

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP