Web sayfalarınızı arama dostu yapmak

Online hedefleriniz

Web sayfalarınızı arama dostu yapmak: Bu yazımızda, sitenize bağlantı verilmesini teşvik ederek, iyi içerikler aracılığıyla müşterilerinizle etkileşim kurarak ve sosyal medyada sitenizin tanıtımını yaparak web sitenizin web’deki arama sonuçlarında görünürlüğünü nasıl artırabileceğinizi göstereceğiz.

Arama motoru optimizasyonunuz veya SEO sonuçlarınız, hem sitenizde yaptığınız şeylerden hem de siteniz dışında olanlardan etkilenir. Siteniz dışında olanlar, genellikle başka sitelerin sizinki hakkında neler söylediğini içerir.

Bunları iki yolla kontrol edebilirsiniz: “geri bağlantılar” ve sosyal medya.
Geri bağlantılarla başlayalım. Bu terim, başka bir web sitesinden sizin sitenize verilen bir bağlantıyı ifade eder. Bağlantıları oy vermeye benzetebiliriz; sitenize birçok bağlantı verilmişse web’deki birçok farklı kişi, sitenizin iyi bir içeriğe sahip olduğunu düşünüyor demektir. Yani güven oyu gibidir.

Arama motorları bu bağlantıları yüksek kaliteli bir siteniz olduğunun işareti görebilir ve sitenizi arama yapanlara göstermek için iyi bir seçenek olduğunu tespit edebilir.

Sitenize verilen bağlantıların önemli olduğunu anladığınıza göre, bu bağlantıları nasıl alabilirsiniz?

Önemli olan niceliğe değil niteliğe önem vermenizdir.

Geçmişte, web sitesi oluşturan kişiler arama motoru sonuçlarında daha yukarıda çıkmak için çok sayıda bağlantı almaya odaklanıyordu. Bazı durumlarda, bu bağlantılar kendi ürün ve hizmetleriyle alakasız oluyor veya düşük kaliteli sitelerden geliyordu (düşük kalite derken sadece başka sitelere bağlantı vermek için kurulmuş, minimum içeriğe sahip sitelerden bahsediyoruz).

Arama motorları bu durumu fark etti ve arama sonuçlarını manipüle etmeye çalışan sitelere daha az değer vermeye başladı. Böylece söz konusu sitelerin arama sıralamaları düştü.

Bunun sizin için anlamı nedir? Sitenize bağlantı verilmesi iyidir fakat iyi web sitelerinden gelen geçerli bağlantılar oldukları sürece.

Öyleyse nasıl daha fazla iyi bağlantı alabilirsiniz? Bunun en iyi yolu kendi sitenizde harika içerikler oluşturmaktır. Bu sayede, kendi takipçilerinin içeriğinizi görmesi gerektiğini düşünen kişiler size bağlantı verebilir. Ayrıca başkalarını, hakkınızda yazmaya ve web sitenize bağlantı vermeye de teşvik edebilirsiniz. SEO sektöründe buna içerik pazarlama adı verilir.

Peki iyi içerik nedir? Taze meyve ve sebze satan küçük bir çiftliğiniz varsa, En İyi 10 Yaz Meyvesi veya Brokoli ile Yapılan En Güzel 5 Yemek gibi bir liste olabilir. İyi bir içerik oluşturmak için potansiyel müşterilerinizi iyi tanımanız, neler aradıklarını ve bunları nasıl sunabileceğinizi anlamanız gerekir.

Tamam, şimdi siteniz dışında optimizasyon yapabileceğiniz diğer yola değinelim: Sosyal medya.

Arama motorları, sosyal medya siteleri dahil erişebildikleri tüm sayfaları tararlar. Ancak bir sosyal medya sitesindeki popülerlik durumunuza genelde pek önem vermezler. Örneğin, “beğenme” veya “takipçi” sayınız daha fazla olduğu için daha çok takdir edilmezsiniz.

Fakat sosyal medya yine de daha geniş bir kitleye ulaşmak için harika bir yoldur. Kullanıcıların içeriğinizi keşfetmesine yardımcı olarak ve onları sizinle etkileşim kurmaya teşvik ederek sitenizi ve işletmenizi tanıtır.

Özetle: site dışında optimizasyon yapmak, arama motoru sıralamanızı potansiyel olarak yükseltmenin iyi bir yoludur.

Site dışında optimizasyonu desteklemenin en iyi yolu ise sitenizi kaliteli bir kaynak olarak tanıtan iyi içerikler oluşturmak ve böylece sosyal medyada sitenizi paylaşacak ziyaretçiler çekmektir.

Web sayfalarını optimize etmek, daha çok sayıda kullanıcının içeriklerinizi daha hızlı bir şekilde bulabilmesi anlamına gelir. Bunu sağlamanın birçok yolu olduğu için, en etkili yöntemleri seçmek zamandan ve kaynaklardan tasarruf etmenizi sağlar. Bu bölümde meta etiketler, geri bağlantılar, uluslararası SEO ve diğer özellikleri nasıl etkili bir şekilde kullanacağımızı göreceğiz.

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP