Yeniden hedefleme nasıl işler

Yeniden hedefleme nasıl işler

Yeniden hedefleme nasıl işler

Merhaba! Yeniden hedefleme, son derece etkili bir görüntülü reklamcılık türüdür ve kullanıcıları web sitenizden ayrıldıktan sonra bile belirli reklam mesajlarıyla hedeflemek için sitenizde yaptıkları işlemleri kullanmanızı sağlar. Bu yazı da, size yeniden hedeflemenin nasıl çalıştığını anlatacağız ve yeniden hedeflemenin dijital stratejinize uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacağız.

Film yorum podcast’i örneğimizi bir kez daha kullanalım. Potansiyel bir müşteri, sabah işe giderken yeni bir şeyler dinlemek için arama yaparak web sitenize rastlıyor. Siteniz ilgisini çekiyor ve abone olmaya karar veriyor fakat abonelik formunun henüz yarısını doldurmuşken gelen bir telefonla dikkati dağılıyor. Bu yüzden “Abone ol” düğmesine basamadan sitenizden çıkıyor.

Web siteniz ziyaret edildiği için memnun olsanız da bu kullanıcı abonelik işlemini tamamlasaydı çok daha mutlu olurdunuz. Fakat kullanıcı Podcast’inizi unutabilir veya abone olacak başka bir yer bulabilir.

Yeniden hedefleme burada devreye giriyor.
Yeniden hedefleme için ilk adımınız, hedef kitlenizi belirlemektir.

Kullanabileceğiniz birçok yeniden hedefleme çözümü bulunuyor ve görüntülü reklam ağlarının çoğu da bu özelliği sunuyor. Ancak hangi çözümü kullanırsanız kullanın, öncelikle kitlenizin kimlerden oluşacağını belirlemeniz gerekir.

Mesela hedef kitlenizi abonelik formunuzu doldurmaya başlamış fakat tamamlamamış kişiler olarak belirleyebilirsiniz.

Yeniden hedefleme hizmetiniz için küçük bir kodu web sayfalarınıza eklemeniz veya web analizi aracınıza entegre etmeniz gerekebilir. Böylece bu kriterlere uygun kişilerin listesi web sitenizden toplanmaya başlar.

Daha önce bahsettiğimiz gibi, bu liste isimler veya e-posta adresleri gibi kişisel bilgiler içermez. Kriterlerinize uyan ve reklamlarla yeniden hedeflenebilecek kullanıcılardan oluşan anonim bir listedir. Buna genelde yeniden hedefleme listesi adı verilir.
Kitlenizi abonelik işlemine başlayan fakat tamamlamayan tüm ziyaretçileri listeye eklenecek şekilde belirlediniz. Şimdi sıra bu kullanıcılara özel reklamlar oluşturmada.

Bu reklamları son derece iyi odaklayabilirsiniz çünkü reklamları görecek kişilerin web sitenizdeki abonelik işlemine zaten başladıklarını biliyorsunuz. Bu nedenle ekstra içerik için özel teklifler, kayıt olma karşılığı ücretsiz bir hediye veya sitenize geri gelerek abonelik işlemini tamamlamalarını sağlayacak başka tür bir teşvik sunabilirsiniz.

Yeniden hedefleme listesindeki kişilere reklam göstermek üzere ayarlanmış bir kampanya sayesinde artık potansiyel müşterileriniz sitenizden ayrıldıktan sonra bile onlara ulaşabileceksiniz.

Böylece daha sonra reklamlarınızdan birini görebilir, tıklayabilir ve kayıt işlemini tamamlayabilirler.

Abone olduktan sonra, onlara abonelik teşvikleri içeren reklamlar göstermenize gerek kalmaz. Bu nedenle mevcut aboneler için yeni bir yeniden hedefleme listesi oluşturmak isteyebilirsiniz. Ardından, abonelerinizi farklı bir reklam kampanyasıyla hedefleyerek onları sitenize dönmeye ve sunduğunuz diğer podcast’leri keşfetmeye ikna edebilirsiniz!

Yeniden pazarlama işte bu şekilde çalışır. Kullanıcıların web sitenizde yaptıkları işlemleri takip ederek söz konusu işlemlere dayalı bir kitle oluşturur ve reklamverenlerin bu belirli işlemleri yapan (veya yapmayan) kişilere özel reklamlar oluşturabilmelerini sağlar.

Umarız bu yazı ziyaretçilerin ilgisini tekrar çekmek, onları müşterilere dönüştürmek ve sitenize tekrar tekrar gelmelerini sağlamak için yeniden hedeflemeyi nasıl kullanabileceğinize dair bazı fikirler edinmenizi sağlamıştır.

SEM, Türkçesi “arama motoru pazarlaması” olan Search Engine Marketing kelimelerinin ilk harflerinin yanyana getirilmesi ile meydana gelmiş dijital pazarlama metriklerinden bir tanesidir. Teknik olarak “ SEM Nedir?” sorusunun cevabını ifade etmek gerekirse arama motorlarında verilen reklamlar vasıtasıyla üst sıralarda görünmeyi hedefleyen bir dijital pazarlama yöntemidir. Google (Adwords), Yahoo, Yandex, Bing vb arama motorlarında yönergeler doğrultusunda hazırladığınız metin, görüntülü, vb reklamlar sayesinde web sitelerinizin reklamlarını yapabilirsiniz.

SEM, kampanyalar, geçici süreli pazarlama çalışmaları, dönemsel ziyaretçi sayısı ve bu metriklere doğrudan veya dolaylı yoldan bağlantısı olan metrikleri arttırmak ve aynı zamanda satışı tetiklemek için kullanılmaktadır.

Web üzerindeki görünürlüğü arttırmak ve kısa sürelerde hedeflere ulaşabilmek için gerekli çalışmaların yapılması işlemleri olarak anlatılabilir bir pazarlama yöntemidir. Arama motoru pazarlamasında hedef, arama ağı üzerinde hem mobil arama sonuçlarında hem de masaüstü arama sonuçlarında ilk veya üst sıralarda çıkartabilmektir.

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP