Yerel dizinlerin gücü

Yereldekilere pazarlama yapmak

Yerel dizinlerin gücü

İşletmeniz gerçek dünyada taştan duvardan bir yerde faaliyet gösteriyorsa, civardaki müşterileri veya bölge sakinlerini kendinize çekerek iş yapmak istemeniz muhtemeldir.

Bu yazıda, bölge sakini müşterilerle bağlantı kurmanın en iyi yollarından biri olan yerel dizinleri tüm ayrıntılarıyla ele alacağız. Yazının sonunda, nasıl başlangıç yapacağınızı, işletmenizi hangi dizinlere ekleyebileceğinizi ve “yerel” profilinizi nasıl yöneteceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Yerel dizinler, yerel işletmelerin kendi bölgelerindeki potansiyel müşterilerle bağlantı kurması için mükemmel bir yoldur. İlk adım, yerel dizinlerde bir işletme girişi oluşturmaktır.

Birçok yerel dizin, işletmenizin listelenmesi için gerçek bir mekana veya yerel bir hizmet bölgesine sahip olmasını zorunlu kılar. Bu nedenle, müşterilerle doğrudan temas kurmayan sanal işletmeler bu dizinler için genellikle uygun değildir.

Başlamak için toparlamanız gereken bazı bilgiler vardır. Bunlar, işletmenizin tüm online ortamlarda kullanılmasını istediğiniz adı, açık adresiniz veya postalarınızın gönderildiği konumun adresi ve telefon numaranızdır.

İşletmenizin adı sorun çıkarmayacak gibi görünüyor, değil mi? Ancak tutarlılık her şeyden önemlidir. Mağazanızın tabelasında Doğa Bisiklet yazıyorsa, işletme girişinizin bir dizinde bu şekilde, başka bir dizindeyse Doğa Bisikletçi olarak listelenmesi uygun olmaz.

Adres ise size özel gerçek bir yer veya konum olmalıdır. Posta kutuları veya ortak ofisler genellikle kabul edilmez.

Tıpkı işletme adınız gibi adresinizi de her dizine tam olarak aynı şekilde girin.

Telefon numaraları, alan ve ülke kodunu içeren yerel numaralar olmalıdır. Bu nedenle, ücretsiz bir numara kullanmak genellikle uygun değildir.

Yakınlardaki müşterileri çekmek için ad, adres ve telefon numarasından oluşan üç temel bilgiyi belirlemiş oldunuz.

Artık hangi bilgileri işletme girişinize ekleyeceğinizi öğrendiğinize göre, sıra bunları nerede listeleyeceğinizi saptamaya geldi. Seçebileceğiniz çok sayıda online dizin vardır, ancak bunların en önde gelenleriyle başlayacağız.

Öncelikle, işletmenizin ve tüm bu önemli yerel ayrıntıların Google ve Yandex gibi en popüler arama motorlarında görüntülenmesini istersiniz. Bu arama motorlarının tümü, kullanabileceğiniz yerel sürümlere ve yerel işletme girişlerine sahiptir.

Önemli yerel dizinler, sosyal ağlar ve yorum sitelerindeki seçenekleri de incelemeniz gerekir. Bunlardan bazıları belirli sektörlere özel olabilir. Bunları nerede bulacağınızı bilmiyor musunuz? Sizinkine benzer bir işletme aramayı deneyin.

Her yerel işletme girişi sitesinin kendi kayıt ve doğrulama işlemi vardır, ancak çoğunun işleyiş şekli aşağı yukarı aynıdır.

Ad, adres ve telefon numarasından oluşan üç bilgiyi ve ek olarak çalışma saatlerinizi, bisikletlerinizin fotoğraflarını, mağazanızın videolarını, ayrıca işletmeniz için listeleyebileceğiniz diğer tüm ayrıntıları dahil etmeniz gerekir. İşletmenizi tarif etmek için bir veya daha fazla kategori seçmeniz istenebilir. Tam olarak uygun bir kategori bulamazsanız her zaman en yakın olanı seçmelisiniz.

Kimi zaman dizinler, işletmenizin sahibi olduğunuzu ispatlamanızı ister. Bu mantıklı bir yaklaşımdır ama her dizin farklıdır. Ancak birçoğu bu bilgiyi doğrulamak için, özel bir kod içeren bir posta kartı göndermek, kod içeren sesli veya metin mesaj bırakmak veya doğrulama talimatlarını ileten bir e-posta göndermek gibi yöntemler kullanır.

Onaylandıktan sonra, işletme girişinizi istediğiniz zaman güncelleyebilir ve yönetebilirsiniz. Diğer bir deyişle, belirli bilgileri düzenli olarak gözden geçirebilir ve gerektiği şekilde değiştirebilirsiniz.

Birkaç farklı dizinde listeleniyorsanız (ki olması gereken de budur), her birindeki bilgilerinizi düzenli olarak takip etmeli, hatta bunun için belki de bir e-tablo kullanmalısınız.

Yerel işletme girişleriniz her zaman tutarlı ve güncel olmalıdır. Adınız, adresiniz veya telefon numaranız değişirse, bu bilgileri hemen güncellemeniz gerektiğini unutmayın.

Özetleyecek olursak, amacınız yerel müşterilerinizle bağlantı kurmaktır. Bunun için de başlıca arama motorlarının yerel işletme girişlerinden yararlanırsınız; işletme dizini web sitelerinde, inceleme sitelerinde ve diğerlerinde profiller oluşturursunuz.

Doğru anda karşılarına çıkmak, yerel müşterilerle bağlantı kurmanın en iyi yoludur.

İnternet dünyanın her yerindeki işletmeleri ve müşterileri birbirine bağlıyor.
Ama yerel bir işletme sahibiyseniz, yakınınızdaki insanlara da ulaşmanız gerekir. Bu konuda bilmeniz gerekenler…
Dijital dünyada yerel ne anlama geliyor?
İşletmenizin yerel aramalarda görünmesini nasıl sağlayabilirsiniz?
Mükemmel ikili: yerel pazarlama ve mobil cihazlar.

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP