Yerel işletmeler için SEO

SEO ile sınırları aşın

Konumuz arama motorları ve yerel işletmeler.

Arama motorlarının işletmelerle potansiyel müşteriler arasında bağlantı kuran güçlü araçlar olduğunu büyük olasılıkla biliyorsunuz. Peki, arama yapan biri yakınlardayken veya bulunduğunuz coğrafi bölgedeki seçenekleri öğrenmek istediğinde arama motorlarının arama sonuçlarında işletmenize öncelik verebileceğini biliyor muydunuz?

Bunun işleyiş şeklini görmek için bisiklet mağazası örneğimize dönelim.
Müşterilerin online ürün siparişi verebileceği bir web siteniz var. Ancak, mümkün olan en kısa süre içinde yedek parça satın almaları gereken, yani ürün teslimatını bekleyemeyecekleri durumlarla sık karşılaşıyorsunuz. Bu müşterilerin ihtiyaç duydukları parçaları hemen satın alabilmeleri için mağazanızı bulmalarını sağlamanız gerekir.
O halde, bisiklet web sitenizin “yerel” aramalarda görünmesine nasıl yardımcı olabilirsiniz? İlk olarak, arama motorlarının bulunduğunuz “yerel” bölgenin neresi olduğunu saptamasına olanak tanımalısınız!

İşe temelinden başlayın ve web sitenizde işletme adınız, adresiniz veya müşterileri dolaşıyorsanız hizmet bölgeniz, telefon numaranız ve çalışma saatleriniz gibi bilgilere mutlaka yer verin.
Müşterilerinize yardımcı olabileceğiniz başka bir yol var mı? Coğrafi konumunuzun saptanmasını da sağlayan alakalı içerik ekleyin.

İçerik, müşterilerin ve müşteri adaylarının işletmenizle bağlantı kurmasını sağlamak açısından çok yararlıdır. Bisiklet mağazası için, içerikte bisiklet tamir ve bakımına yönelik bir blog ve mağazanızda bu konuda verilen hizmetlere ilişkin ayrıntılar bulunabilir.

Yerel bisiklet yarışları ve bölgenizdeki popüler bisiklet parkurlarıyla ilgili açıklamalar, fotoğraflar ve videolara yer verilebilir.

Doğru boyutta bisiklet seçme konusunda yol gösterici makaleleri ve yerel müşterilere mağazanızda yardım alabileceklerini bildiren teklifler kullanılabilir.
Web sitenize daha fazla yerel bilgi ekledikçe ve arama motorları web sitenizin arama yapan kullanıcılarla alakalı olduğunu saptadığında yerel sonuçlarda görünme şansınız da artabilir.

Unutmayın: Arama motorunun görevi, arama yapan kişiye doğru sonucu, doğru zamanda ve doğru yerde sunmaktır. Arama motorları bunu başarmak için, arama yapan kişinin işletmenize mesafesini veya aramasının bir parçası olarak girdiği coğrafi alanı kullanabilir.

Şunu bilmek de önemlidir: Bir kullanıcı başka bir ülkede bisiklet mağazası bulmak istediğinde mağazanızın arama sonuçlarında görüntülenmesini bekleyemezsiniz.

İşletmenizin ne kadar tanındığı da bir etken olabilir. Tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi, bazı işletmeler diğerlerine göre daha sağlam bir yer edinmiştir. Online dünyada, daha uzun süredir bir web sitesine sahip olan veya zaman içinde çok sayıda referans ve bol miktarda içerik oluşturmuş işletmelere arama motorları tarafından sonuç sayfalarında öncelik tanınabilir.

Arama motorlarının sunduğu yerel olanaklardan yararlanmayı da unutmayın. Google My Business veya Yandex Rehber gibi hizmetleri kullanmak, arama motorlarının işletmeniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını ve sizi sonuçlarda ne zaman görüntüleyeceklerini bilmesini sağlar.

İşletmeniz listelendikten ve faaliyet gösterdiğiniz gerçek mekan veya hizmet bölgesi onaylandıktan sonra, bu yerel arama girişleri arama yapan yerel kullanıcıların sizi online ortamda bulmasını sağlayan diğer bir yola dönüşür.

Söylediklerimizi toparlayalım. “Şehirdeki bisiklet mağazaları” şeklinde bir arama sizce ne gibi sonuçlar döndürür?
Cevabınız “şehirdeki bisiklet satan mağazaların listesi” ise bildiniz.

Sonuçlarda görüntülenen işletmelere bakarsanız, büyük olasılıkla, bol miktarda alakalı içerik ve işletme konumlarına ilişkin ayrıntılı bilgiler barındıran çok sayıda yerel işletme girişi ve web sitesi olduğunu göreceksiniz.

Son olarak önemli bir noktayı belirtelim. Arama yapanların birçoğunun hareket halindeyken akıllı telefonlarında yerel sonuçlar aradığını unutmamalısınız.
Web siteniz mobil arama sonuçlarında bulunabiliyorsa müşterilerle bağlantı kurmak için önemli bir yol olabileceğinden, arama motorlarının anlayabileceği ve ziyaretçilerin hoşuna gidecek, mobil cihazlarla uyumlu, hızlı yüklenen bir site olmasını sağlayın.

Yerellik konusunda söyleyeceklerimiz bunlar. Şu adımları uygulamanın, arama motorlarının işletmenizin yerel olup olmadığını anlamasına yardımcı olabileceğini unutmayın:

Web sitenize konum ayrıntıları ekleyin,
Sürekli olarak, hedef kitlenizle alakalı ve işletmenizin konumunu vurgulayan kaliteli içerikler ekleyin,
Arama motoru ve yerel işletme dizinlerindeki işletme girişlerinizi kontrol edin ve sitenizin mobil cihazlarla uyumlu ve hem arama motorları hem de ziyaretçiler tarafından kolay anlaşılabilir olmasını sağlayın.

İşletmenizin yerel olarak bulunmasını sağlamak, özellikle yeni işletmeler için, biraz çaba gerektirebilir. Ancak, web sitenize anlaşılır bilgiler eklemek, mükemmel bir içerik oluşturmak ve sitenizi yerel dizinlerde tanıtmak için zaman ayırırsanız potansiyel müşterileriniz sizi bulmaya başlayabilir.

Web sayfalarını optimize etmek, daha çok sayıda kullanıcının içeriklerinizi daha hızlı bir şekilde bulabilmesi anlamına gelir. Bunu sağlamanın birçok yolu olduğu için, en etkili yöntemleri seçmek zamandan ve kaynaklardan tasarruf etmenizi sağlar. Bu bölümde meta etiketler, geri bağlantılar, uluslararası SEO ve diğer özellikleri nasıl etkili bir şekilde kullanacağımızı göreceğiz.

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP