Yereldekilere pazarlama yapmak

SEO ile sınırları aşın

Yereldekilere pazarlama yapmak.

İnternette “yerel”in ne anlama geldiğini, işletmenizin fiziksel olarak yakınınızda olan kullanıcılar tarafından nasıl bulunabileceğini, yerel pazarlama ve mobilin neden mükemmel bir ikili olduğunu ele alacağız.

Şirketinizi dünya çapında tanınan bir marka haline getirmeyi hayal ediyor veya kendi mahallenizdeki küçük denizin büyük balığı olmayı hedefliyor olabilirsiniz. Her iki durumda da web ortamı size yardımcı olabilir.

Peki, yerelle tam olarak kastettiğimiz nedir? Bisiklet dükkanı veya kuaför gibi bir dükkana sahip işletmelerden bahsediyoruz. Ancak çim bakım hizmetleri veya tesisatçı gibi dışarıda müşterilerle buluşan hizmet bölgesi işletmelerini de ele alıyoruz.

Bu işletmeler genellikle yakında oturan ve diğer bölgelerden ziyarete gelen kullanıcılara ürün ve hizmet satışı yapar. Örneğin, potansiyel bir müşteri yüzlerce kilometre uzaklıkta oturuyor olabilir, ancak tatil yapmak için sizin şehrinize gelerek orada bisiklet kiralayacak bir dükkan arayabilir.

Bu tür yerel işletmeler, eskiden, ürünlerini ve hizmetlerini arayan müşterilerle bağlantıya geçmek için telefon rehberi gibi araçlardan yardım alırdı. Bir müşteri bisiklet gibi bir ürün satın almak istediğinde, yakındaki mağazalara bakıp var olan ürünleri görmek için birkaç mağaza dolaşırdı.

Günümüzde ise kullanıcılar ayakta kuyruk bekleyerek vakit kaybetmek yerine, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler ile koltuklarından ürün araştırabiliyor veya mobil cihazlarla internete göz atabiliyor.

Sizin sunduğunuz bir ürünü ya da hizmeti arıyorlarsa ve mahallenizde oturuyorlarsa, bu, radarlarına girmek için mükemmel bir fırsat.

Peki, yerel arama nasıl çalışır? Bir örneği ele alalım.

Bir adam evinin yakınında bir bisiklet dükkanı bulmak istiyor. Şehir veya mahalle ismini arama terimlerinden birine dahil ederek bir bisiklet dükkanı arıyor. Daha sonra adres, telefon numarası ve çalışma saatlerini içeren bir yerel işletme listesi buluyor.

Mobil cihaz kullanıyorsa dükkanı telefonla aramak için tıklayabilir veya dükkana gitmesine yardımcı olması için akıllı telefonunun haritalar özelliğini de kullanabilir. Zaten yoldaysa bu özellik çok işine yarayacaktır.
Peki, işletmenizin dijital dünyadaki yerel varlığını nasıl oluşturabilirsiniz?

Her şeyden önce, web sitenizde yerel bilgilerinizin bulunduğundan emin olun. Dükkanınız varsa, adresinizi ve hatta müşterilerin adres tarifini alabileceği bir etkileşimli haritanızı, telefon numaranızı ve çalışma saatlerinizi web sitenize eklemeyi unutmayın.

Ayrıca bir hizmet bölgesi işletmesine sahipseniz web sitenizin hizmet verdiğiniz bölgeleri ve kullanıcıların sizinle nasıl iletişime geçebileceğini açıkladığından emin olun.

Ancak yerel halkın müşteleriniz olmasını sağlayacak bazı çok özel ipuçları vardır.

Arama yapan kullanıcıları yerel işletmenize yönlendirebilecek Google My Business, Yandex ve Yahoo! gibi yerel arama girişlerinin öneminden, inceleme siteleri, sosyal ağlar ve arama motorlarındaki yerel reklamcılık fırsatlarından, yerel müşteriler ve mobil cihazlarla gerçekleştirebileceğiniz bazı benzersiz işlemlerden ve son olarak yerel kitlenizi bulmanıza yardımcı olacak bazı arama motoru optimizasyonu ip uçlarını da diğer yazılarımızda bulabilirsiniz.

İnternet dünyanın her yerindeki işletmeleri ve müşterileri birbirine bağlıyor.
Ama yerel bir işletme sahibiyseniz, yakınınızdaki insanlara da ulaşmanız gerekir. Bu konuda bilmeniz gerekenler…
Dijital dünyada yerel ne anlama geliyor?
İşletmenizin yerel aramalarda görünmesini nasıl sağlayabilirsiniz?
Mükemmel ikili: yerel pazarlama ve mobil cihazlar.

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP