İçeriğinizin görünürlüğünü artırma

İçerik pazarlamadaki başarınızı ölçme

İçeriğinizin görünürlüğünü artırma:

Kabul edelim, iyi içerik oluşturmak zaman alıcı olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca fazla kullanıcının bunu gördüğünden emin olmak istersiniz. Bu yazıda içeriklerinizi tanıtmanın farklı yollarını, bir içerik pazarlama takvimi oluşturmayı ve sahibi olduğunuz, kazandığınız ve ücretli kanallar yoluyla görünürlüğü artırmanın yollarını inceleyeceğiz.

Biliyor muydunuz?

Bazı bloggerlar, içeriklerinizi yazmaya ayırdığınız kadar vakti içeriklerinizi tanıtmaya da harcamanızı öneriyor. Her an çevrimiçi olan bunca kullanıcı düşünüldüğünde, içeriklerinizi iyi tanıttığınızdan emin olmak, daha geniş bir kitleye ulaşmasına yardımcı olmak için önemlidir. Evcil hayvan oyuncak mağazası sahibi olan Ryan’ın, yaşlı köpeklere yeni numaralar öğretmeyle ilgili eğlenceli içerikler oluşturmaya bolca zaman ve çaba harcadığını düşünün. Tüm bunların ardından içeriğinin hedef kitlesi tarafından mümkün olduğunca çok görülmesini istiyor. İşte tanıtım tam bu noktada yardımcı olabilir.

Ryan için içerik tanıtım stratejisinin anahtarı, kitlesinin internette nerede zaman geçirdiğini anlamaktır. Kitlesi Pinterest’te mi, yoksa Instagram’da mı? Müşterileri YouTube’da video izliyor mu, yoksa bloglarda gezinmeyi mi tercih ediyor? Kitlesinin nasıl içerik tükettiğini anlamak, stratejisini doğru belirlemesine yardımcı olacak.

Bir içerik tanıtım planı oluşturmadan önce, mevcut kanalları değerlendirmek önemlidir.

Sahip Olunan, Kazanılan ve Ücretli kategorilerine göre kanalları belirlemek, başlamak için harika bir yerdir.

Ryan için Sahip olunan demek, örneğin kendi web sitesi, blog’u ve sosyal medya profilleri gibi şahsen yönettiği pazarlama kanallarıdır. Sahip olduğu kanallar üzerinden içerik tanıtmak, harika bir başlangıç noktasıdır. Çünkü bu genellikle esnek ve düşük maliyetli bir seçenektir. Kazanılan kanallar, örneğin Ryan’ın içeriklerini paylaşan başka bir evcil hayvan bloggerı gibi üçüncü taraflara ait olan herhangi bir kanalı ifade eder.

Kazanılan kanallar, içeriklerin erişimini artırabilir ve içeriklere itibar kazandırabilir. Son olarak ücretli kanallar, karşılığında ödeme yaptığınız tanıtımları ifade eder. Bu, hedefleriniz ve bütçeniz temelinde kampanyalarla belirli bir kitleyi hedeflemenizi sağlar. Ryan kendi blog yayınını sosyal medya üzerinden tanıtmaya yatırım yapabilir ve bu kanallara düzenli olarak göz atan daha fazla potansiyel okura ulaşabilir.

İçeriklerinizi hangi kanallar yoluyla tanıtabileceğinizi öğrendikten sonra bir içerik takvimi oluşturmanız gerekir. İçerik takvimi, içerik pazarlama faaliyetlerinizi düzenleyen, ayrıntılı bir zaman çizelgesidir. Neyi ne zaman yayınlayacağınızı net biçimde planlamak, içerik sürecinizi tutarlı ve verimli hale getirmenize yardımcı olur ve bu sürece dahil olan herkesin takip edilecek net bir eylem planına sahip olmasını sağlar.

Kendi içerik takviminizi oluşturmaya başlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları şunlardır:

Erişilebilir tutun. İçerik takviminiz gerçekçi zaman aralıkları içermelidir. Erişilebilir olmaması halinde programın gerisine düşersiniz ve içerikleriniz tam potansiyeline ulaşmaz.

Önemli tarihleri vurgulayın. Resmi tatiller veya alakalı etkinlikler, sezonluk içerikler yayınlamak için mükemmel zamanlardır. Birden fazla kanalı değerlendirin. Blog ve sosyal medya gibi çeşitli pazarlama kampanyalarını birlikte kullanarak içerik pazarlama kampanyanızı nasıl tanıtabileceğinizi düşünün. Kitlenizi hatırlayın. Takvimin her aşamasında kitlenizi net biçimde tanımlayın. Kitlenizi gruplara ayıracaksanız hangi grubu hedeflediğinizi belirleyin.

Çevrimiçi araçları keşfedin. Takvim oluşturmanıza, sosyal medya hesaplarında içerik yayınlamanıza veya içerik konusunda ekibinizle işbirliği yapmanıza yardımcı olacak pek çok ücretsiz ve ücretli araç mevcuttur. Bu araçlar, içerik oluşturma ve dağıtma sürecinin bir kısmını otomatik hale getirerek zaman kazanmanızı sağlar.

İçeriklerinizi internette nasıl tanıtacağınızı incelediğimize göre, işletmeniz veya markanız için hangi kanalların en iyi sonucu verebileceğini düşünün ve bir içerik takviminin içerik pazarlama kampanyanızın verimliliğini nasıl en üst düzeye çıkarabileceğini değerlendirin.

İçerik pazarlama, güven oluşturmak ve site trafiğini artırmak için mükemmel bir yoldur. Bu konuda, kitleler için nasıl içerik yazacağınızı, içeriğinize göre doğru biçimi nasıl seçeceğinizi ve içerik pazarlama çalışmalarınızın başarısını nasıl izleyeceğinizi öğrenin.

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP