Görüntülü reklamların artı ve eksileri

Yeniden hedefleme nasıl işler

Görüntülü reklamların artı ve eksileri:

Sıra, görüntülü reklamcılığın işe yaramasını sağlayan farklı bileşenleri açıklamaya geldi. Doğru kitleyi nasıl bulup hedef alacağınız, reklamlarınızı nasıl kuracağınız ve kampanyalarınızı nasıl organize edeceğiniz bunlara dahildir.

Öncelikle muhtemelen bir görüntülü reklam ağı kullanacaksınız. Bunlar, görüntülü reklam ağı kampanyaları oluşturup kullanmanıza yardımcı olmak üzere birçok farklı web sitesinde reklam vermenize imkan tanıyan sistemlerdir ve hemen hepsi reklamlarınızın nerede görüneceğine ve onları kimin göreceğine sizin karar vermenize imkan tanır.

Tüm dijital reklamcılık platformları gibi görüntülü reklamcılık platformları da bir çok hedefleme seçeneği sunar. Reklamlarınızı sadece belirli diller konuşan kişilerin göreceği ya da belirli gün ve saatlerde görünecek şekilde sınırlandırabilirsiniz.

Hatta birden fazla şeyi bir arada kombinleyebilirsiniz. Örneğin dükkanınıza 20 km mesafedeki, İngilizce konuşan ve akıllı telefonu olan yerel kişilere, sabahları reklam vermeyi seçerek sabah işe gidenleri hedefleyebilirsiniz. Bunun gibi daha birçok seçenek var. O halde görüntülü reklamlara özel bazı hedefleme seçeneklerine göz atalım.

Örneğin belirli web siteleri, bu web sitelerinde tek tek sayfalar ve hatta o sayfalarda reklamlarınızın tam olarak görünmesini istediğiniz belirli bölgeler tanımlayarak nerede reklam vermek istediğinizi gerçekten bütünüyle planlayabilirsiniz.

Bunlar “yerleşimler” olarak bilinir. Buradaki düşünce hedef kitlenizin ne tür siteler ziyaret etmesinin olası olduğunu biliyorsanız tam olarak istediğiniz yerleşimleri hedefleyerek reklamlarınızı onlara gösterebilirsiniz.

Ya da daha geniş bir kitleyi hedefleyebilirsiniz. Film yorum podcast örneğimizi ele alırsak belirli web sitelerini hedeflemek yerine reklamlarınızı, “sinema” veya “sanat” gibi genel konulara uygun olan her türlü web sitesinde göstermeyi seçebilirsiniz.

Hangi sitelerde gezindikleri fark etmeksizin belirli insan gruplarını ve İnternet’te yaptıkları şeyleri bile hedefleyebilirsiniz.

Reklam ağınızın önerdiği reklam seçeneklerine göre cinsiyet ve yaş grubuna göre hedefleme yapabilirsiniz. Veya bir üniversite kampüsünde yer alan kişiler gibi çok belirgin konumlara göre hedefleme yapabilirsiniz. Geçmişte ziyaret ettikleri web sitelerine göre filmle ilgilendiğini göstermiş olan kişileri bile hedefleyebilirsiniz.

Doğru hedef kitlesini bulmak çok önemlidir ama görüntülü reklam kampanyanızın bunları gösterecek reklamların kendisine ihtiyacı vardır. Görüntülü reklamcılıkta reklamların hangi biçimde olacağı ya da nasıl görüneceği konusunda çok sayıda seçeneğiniz vardır.

Her şekil ve boyutta banner ve podcast’inizin arka planında neler olduğunu göstermek için ses ve hareket kullanan video reklamları bulunur.

Çok sayıda farklı reklam kullanmamanız için bir neden yoktur. Hatta reklamlarınızın görüneceği tüm potansiyel yerleri çoğaltmış olursunuz. Unutmayın: içeriği hedeflediğiniz kitleyle eşleştirmeniz gerekir.

Artık farklı kullanıcı kitleleri ve reklamların birçok kombinasyonunu kullanarak farklı reklam hedeflerinizi nasıl gerçekleştireceğinizi anlamaya başladığınızı sanıyoruz. Ayrıca, işleri organize bir şekilde tutmanın ne kadar önemli olduğunu da fark ediyorsunuzdur. Neredeyse tüm görüntülü reklamcılık çözümlerinin, kampanyalar olarak bilinen şeyleri oluşturup yöneterek kontrol altında tutmanıza imkan tanıması bu yüzdendir.

Yeni yetişen yönetmenlerle röportajları içeren reklamlar verdiğiniz, bağımsız film hayranlarına yönelik bir görüntülü reklam kampanyanız olabilir.

Aynı zamanda her gün sinemaya gidenlere yönelik de bir başka kampanya olabilir. Bu reklamlar sinema sitelerini veya film yorum sitelerini hedef alabilir. İnsanların sinemaya gittiği cuma veya cumartesi gibi haftanın belirli günlerinde gösterilebilirler. Mesaj da farklı olabilir. İnsanlara hafta sonu hangi filmleri izleyeceklerine karar vermek için siteye gelmeleri önerilebilir.

Görüntülü reklamcılık çok belirgin kitleleri ve hatta iletmek istediğiniz mesaja bağlı olarak aynı anda birden fazla kitleyi hedeflemek için kullanılabilir. Kime ulaşmak ve onlara ne söylemek istediğinizi düşünmek sadece kampanyalarınızı organize tutmanızı sağlamakla kalmaz, görüntülü reklamınızda olması gereken mesaj, ton ve tarzı da belirler.

Bu unsurların bir arada nasıl çalıştığını anlamak doğru mesajı doğru kişilerle eşleştirmenize yardımcı olur ve böylece doğru yolda ilerlersiniz.

DİĞER WEB SİTELERİNDE REKLAM YAYINLAYIN - Reklam stratejinizde hem görüntülü hem de arama motoru reklamcılığına yer vererek online görünürlüğünüzü en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Görüntülü reklamların ve Arama Ağı reklamlarının faydaları, bu iki reklam biçimi arasındaki farklar, doğru kitleyi bulma ve hedefleme hakkında bilgi edinerek reklam kampanyalarınızı hatasız olarak yapılandırın…

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP