Organik arama nedir?

Organik arama nedir

Organik arama nedir?: Merhaba! Organik arama dünyasına girmeye hazır mısınız? Bu yazımızda organik -yani ücretsiz- sonuçlardan bahsedeceğiz. Arama motoru optimizasyonunun ne anlama geldiğini öğreneceğiz. Ve iyi web sitesi içeriğinin organik arama sonuçlarını nasıl iyi yönde etkilediğini keşfedeceğiz.

Peki, haydi başlayalım.

Kahve dükkânı örneğine dönüp ailenizden kalan eski bir tarifle mozaik pasta satmaya başladığınızı hayal edin.

Bulunduğunuz şehirde bu lezzeti tatmak isteyecek başka insanlar da kesin vardır. Birileri şu an bile buna yönelik arama yapıyor olabilir. Peki, bu insanların sizi bulmalarını nasıl sağlarsınız?
Biri arama motorunu kullanarak bir şey aradığında gördüğü sonuç sayfası organik -yani ücretsiz- sonuçlardan oluşan bir liste içerir.

Organik sonuçlar genellikle sayfanın ortasında görünür. Bunlar, arama motorunun arama sorgusuyla veya yazılan sözcüklerle en iyi eşleştiğine karar verdiği sonuçlardır.

Sonuçlar sayfasında reklamlar, yani ücretli sonuçlar da görüntülenir. Ancak bunlar reklamlar olarak etiketlenip ayrı gösterilir. Organik sonuçlar ve reklamlar aynı sayfada çıkmasına rağmen arada büyük bir fark vardır: Organik sonuçlarda görünmenin maliyeti yoktur.

Web siteleri ücret ödeyerek burada görünmez, görünemez de.
Peki web sitenizin ücretsiz sayfalarda çıkma şansını nasıl artırırsınız?

Bu tamamen nitelikle, kaliteyle alakalı.

Şöyle düşünün. Arama motorunun birincil hedefi insanların aradığı şeyi bulmalarına yardımcı olmaktır. İnsanların aradığı şeyin web siteniz olduğuna arama motorunun karar vermesine yardımcı olabiliyorsanız doğru yoldasınız demektir.
Organik sonuçlarda çıkması için web sitenizde iyileştirme yapmak, arama motoru optimizasyonu veya SEO olarak adlandırılır. İyi bir SEO , arama motorunun sitenizi bulmasına ve anlamasına yardımcı olmak anlamına gelir.

Peki arama motorları neleri sever? İyi ve alakalı içerikleri. Kahve dükkânınızın potansiyel müşterilerinin tam olarak neyi arıyor olabileceklerini düşünün.

Mozaik pasta istiyorlarsa bu sözcükleri aratabilirler. Ancak bu oldukça kötü bir aramadır ve arama yapan kişinin tarif veya resim aradığı anlamına da gelebilir.

Buradan anladığımız şu ki bulunduğunuz şehirdeki ev yapımı mozaik pastalara yönelik yapılan aramalarda gözükmeye odaklanmanız sizin için muhtemelen daha yararlıdır. Dolayısıyla odak noktanız “nasıl”ı ve nerede”yi vurgulayan, alakalı, özgün içerikler ortaya koymak olabilir. Yani, tüm mozaik pastaların dükkânınızda sıfırdan yapıldığını, pastane bölümünden alınabileceğini ve belli bölgelere gönderebileceğini belirtebilirsiniz. Bu sayede, web sitenizin “mozaik pastacı” aramalarında veya “Alaçatı’nın en iyi mozaik pastası” ya da “al-götür mozaik pasta” gibi benzer aramalarda çıkması sağlanır.

İşte organik arama sonuçları bundan ibaret. Arama sonuçlarında gözükmek, müşterilerin sizi bulması için harika bir yöntem, üstelik hiçbir maliyeti yok.

Tek yapmanız gereken içeriğinizin insanların aradığı şeyle alakalı olması, böylelikle tıklayıp ziyaretinize gelirler.

Arama motorları, aradığınızı tek tıklamayla bulmanızı sağlar. Ancak bu motorlar nasıl çalışır? Arama motorlarındaki görünürlüğünüzü nasıl artırabilirsiniz? Organik arama sonuçlarıyla ücretli arama sonuçları arasındaki farkı ve arama motorlarında reklam yayınlamanın neden çok etkili olduğunu görün

Bizi takip edin. Facebook:  Webtasarım / E-Ticaret
Maxwebtasarım.

+90 534 890 05 20 / info@maxwebtasarim.com

TOP